Seçmenin dikkatine: Adres değişikliği için son tarih 12 Mayıs!

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) takvimi ilan etmesiyle birlikte resmi seçim süreci başladı. 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde oy kullanacak seçmenlerin askıya çıkacak seçmen kütüklerindeki isimlerini kontrol edip, eksiklikleri düzeltmesi için 10 gün süreleri var.

Seçmenin dikkatine: Adres değişikliği için son tarih 12 Mayıs!

24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde oy kullanacak seçmenlerin askıya çıkacak seçmen kütüklerindeki isimlerini kontrol edip, yanlış eksiklik varsa bunları düzeltmesi için 10 gün süreleri var. Seçim tarihinde tatilde olacaklar da 12 Mayıs’a kadar adres değişikliği yapabilir. Seyyar sandık için başvuru yapacakların da aynı tarih içinde raporla ilçe seçim kurullarına başvuru yapması gerekiyor.

Adres değişikliği nasıl yapılacak?

Yurt içi ve yurt dışı seçmen kütükleri, 2-12 Mayıs tarihleri arasında muhtarlıklarda askıya çıkacak. Adres değişikliği yapacakların 12 Mayıs Cumartesi gününe kadar işlemlerini yapmaları gerekiyor. Bunun için seçmenin bizzat ilgili nüfus müdürlüğüne adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noter tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisi ile başvurması gerekiyor. Nüfus müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve ekleri ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim edildiğinde adres değişikliği tamamlanmış oluyor. 

Yurtta kalan öğrenciler ne yapacak?

Öğrenciler eğitim gördükleri illerde oylarını kullanmak istiyorsa 2-12 Mayıs tarihleri arasında öğrenim gördükleri okul ve yurttan aldıkları öğrenci belgesi ile ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvuru yapıp, aldıkları imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim etmeleri gerekiyor. 

Engelli seçmenler zemin katlarda oy kullanabilir

Yurt dışı seçmen kütüklerinin askıya çıkarıldığı 2-12 Mayıs tarihleri arasında görme ve ortopedik engelli seçmenlerin engellilik beyan formu ile bizzat veya bir yakını tarafından ilçe seçim kurulu başkanlığına veya ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere muhtarlığa başvurması gerekiyor. Engelli seçmenlerin oylarını rahatlıkla kullanabilmeleri için oy kullanılacak yerlerde zemin katlarda sandık belirleniyor.

Seyyar sandık başvuruları nasıl yapılacak?

24 Haziran seçimlerinde ilk kez seyyar sandık uygulaması da başlayacak. Seyyar sandıklarda oy kullanabilmeleri için, hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenlerin bir yakını tarafından www.ysk.gov.tr internet adresinde bulunan “seyyar sandık kurulu talep formu” ile ilçe seçim kurulu başkanlığına veya ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere muhtarlığa başvuruları 2 Mayıs - 12 Mayıs 2018 arasında yapılacak. Bu haktan yararlanmak isteyenler “Seyyar sandık kurulu talep formu” ile birlikte “engeli nedeniyle yatağa bağımlı olduğu” veya “hastalığı sebebiyle yatağa bağımlı olduğu” ibaresinin yer aldığı sağlık raporunu ibraz etmek zorunda. Hastalığın yatağa bağımlı olduklarını gösterir heyet raporu veya bir doktor raporu sunmaları yeterli olacak.

Yurtdışında yaşayanlar nasıl oy kullanacak?

Oy kullanılacak gümrük kapıları ve yurt dışı temsilcilikler 30 Nisan’da ilan edilecek. Yurt dışında yaşayan seçmenlerin seçmen kütüğündeki kayıtları YSK tarafından 2 Mayıs 2018 Çarşamba günü ilan edilecek. Yurt Dışı Seçmen Kütüğünde ismi bulunmayanlar ile kayıtlarında düzeltme veya yerleşim yeri değişikliği yapmak isteyen seçmenler, askı süresi içinde dış temsilciliklere başvurarak 12 Mayıs’a kadar değişiklik ve düzeltme yapabilir. Gümrük kapıları ve yurt dışında oy kullanma süreci 7 Haziran’da başlayacak. Yurt dışı seçmenler için randevuyla oy verme sistemi getirilmişti, ancak bu kural kaldırıldı. Yurt dışı seçmenler yaşadıkları ülkelerde YSK tarafından ilan edilen oy kullanma süresi içinde randevu almadan istedikleri gün gidip oylarını kullanabilecek.

(Gazete Duvar)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler