Seçim kuruluna itiraz: Datça’da olan 200 mevsimlik işçinin oyları Şanlıurfa’da kullanılmış gözüküyor!

Muğla’nın Datça ilçesinde 200 mevsimlik işçinin memleketleri Şanlıurfa’ya gitmedikleri halde, oylarının başkaları tarafından kullanıldığını belirten HDP ilçe başkanı Günfer Karadeniz, seçim kuruluna itirazda bulundu.

Seçim kuruluna itiraz: Datça’da olan 200 mevsimlik işçinin oyları Şanlıurfa’da kullanılmış gözüküyor!

Karadeniz, Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesi Gölcük Mahallesi’nde seçmen kayıtları bulunan yaklaşık 200 kişinin, referandum günü Datça’da bulundukları halde oylarının başkaları tarafından kullanıldığını iddia ederek, konunun incelenmesini ve buradaki seçimlerin iptal edilmesini istedi.

Adliye çıkışında konuşan Karadeniz, “Datça’da mevsimlik işçi olarak çalışan yaklaşık 200 kişinin Şanlıurfa’ya gitmedikleri halde oylarının kullanıldığı görülüyor. Söz konusu kişilerin seçmen kayıtlarının yer aldığı, Gölcük Mahallesi’ndeki iki sandıkta seçmenlerin tamamının oylarının kullanıldığını öğrendik. Referandum günü Datça’da bulunduğunu belirleyebildiğimiz 80 kişinin isim listesini itiraz dilekçemize ekledik. Bu kişiler Datça’da yaşıyor ve hiç köylerine gitmemişler. Ancak orada oyları kullanılmış görülüyor. Her iki sandıkta tüm seçmenler oy kullandığına göre; bu kişilerin oylarının orada birileri tarafından kullanıldığı anlaşılıyor”dedi.

‘Taziye evi karşılığında ‘Evet’ için anlaşmışlar’

Hilvanlı olduğunu ve mevsimlik işçileri bizzat tanıdığını söyleyen Aziz Akbalık ise “Bu kişilerin çoğu akrabam ve şu an Datça’da yaşıyorlar. Gölcük Mahallesi’nde iki seçim sandığı var. Öğrendiğime göre, Gölcük’e bir taziye evi yapılmasının karşılığında tüm köylüler ‘Evet’ oyu vermek üzere anlaşmışlar. Ancak, Datça’da bulunan 200 kişinin de oyları, sanki oradaymış gibi sandığa atılmış. Şu ana kadar 80 kişinin ismini tespit ettik. Konunun araştırılarak açığa çıkarılmasını istiyorum” diye konuştu.

(DİKEN)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler