'Savunma' Bursa’da sokakta: 'Avukatsız adalet olmaz'

Bursa Barosu, Kocaeli’de Avukat Hüseyin Fener’in bıçaklanması ve İstanbul’da Avukat Ömer Kavili’nin tartıştığı hakimin suç duyurusunda bulunması üzerine tutuklanmasına karşı sokaktaydı.

'Savunma' Bursa’da sokakta: 'Avukatsız adalet olmaz'

Geçtiğimiz günlerde Avukat Ömer Kavili, Grup Yorum üyelerinin yargılandığı davayı izlerken hakimle tartışmış hakim ise Kavili hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Gözaltına alınan Kavili tutuklanmış, 24 saat geçmeden ise serbest bırakılmıştı. Dün ise (8 Ekim) Kocaeli’de Avukat Hüseyin Fener, S.A. isimli şahıs tarafından bıçaklanmıştı.

Bursa Barosu bugün (9 Ekim) savunmaya karşı yapılan saldırılara karşı sokaktaydı. Bursamuhalif.com’da yer alan habere göre Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun ve avukatlar Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yaptı ve kent meydanına kadar sloganlar atarak yürüdü. Eyleme, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Asude Şenol da katıldı.

Açıklamada Altun, “Ne yazık ki yine tutuklandık, yine bıçaklandık. Yarın öldürülmeyeceğimizin garantisi yok” diyerek her geçen gün savunmaya yönelik saldırıların şiddetlendiğine dikkat çekti.

Altun, geçtiğimiz sene Bursa’da Avukat Özgür Aksoy’un, Kocaeli’de Avukat Mehmet Samim Geredeli’nin saldırılar sonucunda hayatını kaybettiğini; Bursa’da Ahmet Cem Fırat’ın üstlendiği bir dava gerekçesiyle bıçaklandığını ve Avukat Cüneyt Bülent Şeker’in haciz sırasında yaralandığını anımsattı. “Avukatlar uyuşmazlıkların tarafı değildir” diyen Altun “Avukatın, vekil sıfatıyla takip ettiği davanın taraflarıyla özdeşleştirilerek hedef alınması, sözlü, fiili ve silahlı saldırılara uğraması asla kabul edilemez. Can güvenliğinin olmadığı, yaşam hakkının ihlal edildiği bir ortamda, hak arama hürriyetinin teminatı olan savunma hakkının kullanılabilmesi mümkün değildir” dedi.

Savunma makamının yargının vazgeçilmez üç unsurundan birisi olduğunu belirten Altun “Avukatlara yönelik saldırılar, yargıya yapılmış demektir” dedi. Altun son olarak şunları söyledi:

"Avukatsız adalet olmaz. Biz avukatlar, tarih boyunca baskılara, keyfiliklere, hukuk tanımazlıklara, yasa bilmezliklere karşı direndik, direneceğiz; susmadık, susmayacağız. Ülkemizde gerçek bir adalet düzeni, gerçek bir hukuk devleti kuruluncaya kadar da mücadelemizi sürdüreceğiz."

Basın açıklamasının ardından avukatlar “Savunma haktır, avukatlar vardır”, “Savunma susmaz, susturulamaz”, “Susma, sustukça sıra sana gelecek”, “Bursa korkma, avukatın yanında”, “Avukat burada, adalet nerede” sloganlarıyla yürüdü. Yürüyüş kent meydanında alkış ve sloganlarla sona erdi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler