Savcı halı saha saati yüzünden tartıştığı öğretmenleri gözaltına aldırdı

Diyarbakır Çermik’te, maç saatini karıştırarak erken gelen ismi açıklanmayan bir savcı, öğretmenlerin saatinde maç yapmak istedi. Duruma itiraz eden 14 öğretmenle tartışan savcı, öğretmenleri gözaltına aldırdı.

Savcı halı saha saati yüzünden tartıştığı öğretmenleri gözaltına aldırdı

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde, bir savcı, halı saha saati yüzünden tartıştığı 14 öğretmeni gözaltına aldırdı. Öğretmenler yaklaşık bir saat süren ifade işlemlerinin ardından serbest bırakılırken Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran yaşananlara “Öğretmenler sahipsiz değildir” diyerek tepki gösterdi. Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, HSK’nın savcı hakkında soruşturma başlattığını duyurdu.

Diyarbakır Çermik’te, maç saatini karıştırarak erken gelen ismi açıklanmayan bir savcı, öğretmenlerin saatinde maç yapmak istedi. Duruma itiraz eden 14 öğretmenle tartışan savcı, öğretmenleri gözaltına aldırdı.  Karakola götürülen öğretmenler yaklaşık bir saat süren ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.  

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, MEB İnsan Kaynakları Müdürü Hamza Aydoğdu ve Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın öğretmenlerin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

MEB: Öğretmenler bu ülkenin üvey evladı değil

Yaşananlara sosyal medya hesabı Twitter’da tepki gösteren Bakan Yardımcısı Safran “Öğretmenler bu ülkenin üvey evladı değildir, sahipsiz hiç değildir. Diyarbakır Çermik ilçesinde 14 öğretmenin gözaltına alınması bizleri derinden üzmüştür” dedi.

‘Adalet, şahsi ihtiraslar için kullanılamaz’

Öğretmenlerin gözaltına alınmasını kınayan MEB İnsan Kaynakları Müdürü Aydoğdu da Twitter’da “Diyarbakır’da 14 öğretmenimiz halı sahada maç yaparken gözaltına alınmıştır. Adalet, şahsi ihtiraslar için kullanılamaz; öğretmenlerimize reva görülen bu muameleyi şiddetle kınıyorum. Öğretmenler, toplumun çimentosudur; itibarlarının zedelenmesi kabul edilemez” paylaşımında bulundu.

‘Hoyratlık kimsenin işi değil’

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da Twitter’dan tepki gösterdi.

Adalet Bakanlığı’na konuyu araştırma çağrısında bulunan Yalçın, “Hoyratlık kimsenin işi değil. Adaletin mekanizmasının hiç değil” ifadelerini kullandı.

Yalçın, daha sonra attığı tweet’te, Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSK) savcı hakkında soruşturma başlattığını duyurdu.

(T24)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler