'Savaş bir halk sağlığı sorunudur' diyen TTB Merkez Konsey üyesinin sözleşmesi feshedildi

'Savaş bir halk sağlığı sorunudur' açıklaması yapan TTB Merkez Konsey üyelerinden Dr. Yaşar Ulutaş’ın geçirdiği disiplin soruşturması sonunda Sağlık Bakanlığı’na bağlı Aile Sağlığı Merkezi’ndeki aile hekimi sözleşmesi feshedildi.

'Savaş bir halk sağlığı sorunudur' diyen TTB Merkez Konsey üyesinin sözleşmesi feshedildi

TSK’nin Afrin’e yönelik askeri müdahalesine karşı 2018 yılının başında “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” açıklaması yapan ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın haklarında başlattığı soruşturma devam eden Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerinden Dr. Yaşar Ulutaş’ın aile hekimliği sözleşmesi Sağlık Bakanlığı tarafından feshedildi.

'Bütün dünya tabiplerinin görüşü buydu'

Adana’da Sağlık Bakanlığı’na bağlı Aile Sağlığı Merkezi’nde aile hekimi olarak görev yapan Ulutaş’a başlatılan disiplin soruşturmasının sonucunda sözleşmesinin feshedildiği bildirildi. Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’e konuşan Ulutaş, söz konusu açıklamayı evrensel ilkelere dayanarak yaptıklarını belirterek sözleşmesinin feshedilmesine ilişkin şunları söyledi:

"Biz yüz bin üyesi bulunan bir meslek örgütünün yönetim kurulu üyeleriyiz. ‘Savaş halk sağlığı sorunudur’ basın açıklaması sadece Türkiye’deki hekimlerin görüşü değildi. Bütün dünya tabiplerinin görüşü buydu. Soruşturmalar sürecinde 30’dan fazla ülkenin tabipler birliği görüşümüze destek verdi. Ben bunu çalıştığım yerle ilgili bir açıklama olarak yapmadım. Seçildiğim, temsilcisi olduğum yerle ilgili açıklamaya katkı sundum. TTB Merkez Yönetim Kurulu üyesi sıfatıyla yaptığım bir açıklamadan dolayı kendi çalıştığım görevimden alınıyorum. İkisi birbirinden çok farklı kavramlar. Bu da insan hakları açısından olumsuz bir davranış. Benim mesleğimle ilgili bir açıklama değil, mesleğimin sırlarının ifşasıyla ilgili bir açıklama değil. Bu ikisi birbirine karıştırıldığı anda insanların haklarını da gasp söz konusu oluyor."

'Eninde sonunda geri döneceğiz'

Sağlık Bakanlığı’nın daha önce TTB Genel Sekreteri Dr. Bülent Nazım Yılmaz’a yaptığı gibi tüm TTB yönetimini, Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk ederek memuriyetten men edilmelerinin de söz konusu olduğunu hatırlatan Ulutaş, sözleşmesinin feshedilmesine karşı hukuki mücadeleyi başlatacaklarını söyledi. “Eninde sonunda geri döneceğiz” diyen Ulutaş sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sonuçta bir insanlık onuru var. Örneğin siz bir gazetede çalışıyorsunuz, muhabirlik yapıyorsunuz. Ama ben sizi aldım matbaaya koydum dedikleri zaman istemediğiniz bir işe mecbur bırakıldığınız için sizin onurunuzla oynanmış olacak. Bu durum, bütün cesaretimle size istemediğiniz yerde çalışmayı reva gördüm anlamına gelecektir."

İstanbul Tabip Odası da konu ile ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Meslektaşımız ile beraberiz, yanındayız!” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler