Rıza Sarraf'ın itiraflarında ikinci gün: ‘Çağlayan ve İranlılar arasında birçok toplantı yapıldı’

ABD'deki davada itirafçı olan Rıza Sarraf, tanık koltuğunda kabul ettiği suçlarını anlatmaya bugünkü duruşmada devam ediyor. Bugün mahkemeye sivil kıyafetle gelen Sarraf, dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve İranlılar arasında birçok defa toplantı yapıldığını söyledi.

Rıza Sarraf'ın itiraflarında ikinci gün: ‘Çağlayan ve İranlılar arasında birçok toplantı yapıldı’

ABD’nin New York kentinde tutuklu bulunan Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın yargılandığı davanın ikinci gün oturumu başladı. Duruşmada ‘tanık’ sıfatıyla ifade veren Türkiye ve İran vatandaşı iş insanı Rıza Sarraf’ın ifadesine devam edilecek. İfadesinin ilk gününde cezaevi tulumuyla duruşmaya getirilen Rıza Sarraf’ın bugün ceket ve pantolon giymesi dikkat çekti.

Rıza Sarraf'ın bugünkü duruşmada dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve 17-25 Aralık tapelerinde adı geçen dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler ile olan ilişkilerini anlatabileceği öne sürülüyor.

‘Cezaevinde tehdit edildim’

Manhattan'da gözaltında olduğu sırada tehdit edildiği iddialarını doğrulayan Sarraf, "Neden FBI gözetimine alındın?" diye sorulduğunda "Güvenlik sebebiyle. Gözaltındayken aldığım tehditler yüzünden." diye yanıtladı.

‘Çağlayan ve iranlılar arasında birçok toplantı yapıldı’

Dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve İranlılar arasında birçok defa toplantı yapıldığını söyleyen Sarraf, bu toplantılara kendisinin de katıldığını belirtti. 

Sarraf, savcının “Bu toplantılarda Halkbank’tan kim vardı?” sorusuna da “Aslan ve aynı zamanda Mehmet Atilla” yanıtını verdi. 

Türkiye’den başka ülkelerin de adını verdi

Rıza Sarraf, yasadışı altın ticaretinde Hindistan, Çin, Kore ve İtalya’yla da temasları olduğunu anlatıyor. Sarraf, ‘adını hatırlayamadığı’ bir Hint şirketinin temsilcileriyle İran’a ait fonları ülke dışına çıkarmak için 2012’de toplantı yaptığını söyledi.

‘Kıyafet iznini yargıç verdi’

Sarraf, savcının “Farklı giysiler giydiğinizi görüyorum” demesi üzerine, “Evet avukatlarım sayın yargıcın izniyle sivil kıyafetler giyebileceğimi söyledi. Onların aldığı giysileri giyiyorum” yanıtını verdi.

‘Trafik müdüründen emniyet şeridi izni istedim’

Sarraf’a, dönemin İstanbul trafik müdürü ile yaptığı bir telefon konuşması da soruldu. Sarraf bu sırada İranlı petrol yetkilileriyle yapılacak bir toplantıya geç kaldığını anlatıp, “Trafik müdüründen, gideceğim yere yetişmek için emniyet şeridini kullanma izni istedim” dedi.

İran ve Halkbank ile Hindistan toplantısı

Sarraf, Mehmet Hakan Atilla ve Süleyman Aslan’ın da katıldığını söylediği ve İranlılarla yapılan bir toplantıyı anlattı. Buna göre toplantıda, İran’dan ham petrol alan Hindistan’ın Halkbank’taki bir hesaba ödeme yapması ve bu parayı Sarraf’ın nasıl ‘altına çevireceği’ ele alındı. Sarraf, Süleyman Aslan’ın ‘eski usulden devam edelim’ dediğini ve bu sözlerle muhtemelen kendisini kast ettiğini söyledi.

‘Kaynağını gizlemek için para TL’ye çevriliyordu’

Sarraf şu an, Hindistan’ın ödemelerine dair işlemlerde Arap Turk (A&T) bankasının da kullanıldığını söylüyor. Kendisine Arap Turk bankasında çalışan Özgür Eker isimli bir kişiyle telefon konuşması soruldu. Şemasının önünden konuşan Sarraf, Hindistan’ın ham petrol parasını Halkbank’a yatırdığını, Halkbank’ın bu paranın kaynağını gizlemek için TL’ye çevirerek EFT yoluyla Arap Türk Bankası’na gönderdiğini, oradan da kendi hesabına yatırıldıktan sonra altın alındığını aktardı.

Sarraf, Halkbank’ın Hindistan’dan gelen petrol ödemesini niçin TL’ye çevirdiğini şu sözlerle anlattı: “Dolarla gönderilseydi Arap Türk Bankası’na gitmeden ABD üzerinden geçmesi gerekirdi. Euro olsaydı Avrupa üzerinden. TL olunca Türkiye’de kalacaktı.”

 

Etiketler: Rıza Sarraf, ABD, mahkeme

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler