Sarı Yeleklilerin 19. haftasında polise, ateş açma izni verildi

Fransa'da Sarı Yeleklilerin 19. haftasında yapılacak gösteri sırasında güvenlik güçlerinin "hayati tehlike durumunda ateş açmasına" izin verildi.

Sarı Yeleklilerin 19. haftasında polise, ateş açma izni verildi

Fransa'da sarı yeleklilerin eylemleri 19. haftasına girerken güvenlik güçlerinin hayati tehlike durumunda "ateş açmasına" izin verileceği bildirildi.

AA'nın Independent'tan aktardığı habere göre, Fransız General Bruno Leray, Franceinfo radyosuna yaptığı açıklamada, ordunun, hafta sonu başkent Paris'te sarı yeleklilerin düzenleyeceği eylem sırasında "düzeni sağlamak" amacıyla 5 bin civarında polise destek olacağını söyledi.

Leray, güvenlik güçleri için "Eğer kendi yaşamları ya da korudukları kişilerin yaşamları tehlikeye girerse, ateş açabilirler." ifadesini kullandı.

Fransız polisi de yarın Champs-Elysees'de sarı yeleklilerin gösteri yapmasına izin verilmeyeceğini, göstericilerin Arc de Triomphe Bulvarı'nı çevreleyen sokaklar ile Elysee Sarayı ve ulusal meclis civarından uzak tutulacağını açıkladı.

Fransa'da sarı yelekliler, geçen hafta cumartesi günü Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin politikalarını protesto etmek için ülke genelinde yeniden sokağa çıkmış, polis biber gazı ve tazyikli suyla saldırmıştı.

Eylemde, Champs-Elysees Caddesi çevresinde bir binanın zemin katında bulunan bankada yangın çıkmış, alevlerin üst katlara sıçradığı yangında ikisi polis 11 kişi hafif yaralanmıştı. Geçen haftaki gösteride 192 kişi gözaltına alınmış, 17'si polis 42 kişi yaralanmıştı.

Eylemlerde 11 kişi hayatını kaybetti 

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve kötü ekonomik koşullara tepki olarak başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine karşı gösterilere dönüşen Sarı Yeleklilerin eylemleri 4'üncü ayını doldurdu.

Hükümetin paylaştığı rakamlara göre, gösterilerde şimdiye kadar 11 kişi hayatını kaybetti, 2 binden fazla kişi yaralandı, 8 bin 400'den fazla kişi gözaltına alındı ve 2 bine yakın kişi hapse çarptırıldı. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler