'Sarı Yelekliler' yeniden sokakta: 39 gözaltı

Hükümetle yapılan müzakerelerden sonuç çıkmayınca sokaklar yeniden hareketlendi. Gösterilere mesafeli duran sol sendikalar da sokağa çağrı yaptı.

'Sarı Yelekliler' yeniden sokakta: 39 gözaltı

Fransa'da 'Sarı Yelekliler' adı altında örgütlenen eylemciler, motorin fiyatlarının yüzde 20'den fazla artması, vergilerin yükseltilmesi ve hayat pahalılığına karşı iki haftadır ülke genelinde gösteriler düzenliyor. Taşradan başlayan eylemler kent merkezlerine doğru yayıldı. 'Sarı Yelekliler'in eylemleri, Macron'un 18 aylık cumhurbaşkanlığı sürecinde karşılaştığı en büyük protestolardan biri olarak değerlendiriliyor. 

Geçtiğimiz hafta 'Sarı Yelekliler' hareketi adına "sözcüler" belirlenmiş ve bu sözcüler Fransız hükümetiyle müzakerelerde bulunarak taleplerini dile getirmişti. Ancak görüşme olumsuz sonuçlanmıştı. Bunun üzerine gösteriler yeniden başladı. Bugüne kadar gösterilere mesafeli duran 'sol' da sokağa çağrı yaptı. Ülkenin en büyük sendikalarından Fransa Genel İş Sendikası (CGT) çağrının ardından bugün eylemlerde yer aldı.

Fransız polisi Paris'te geçen hafta olduğu gibi bugün de sokağa çıkan göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. İçişleri Bakanlığı kaynakları 39 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

İçişleri Bakanı Christophe Castaner, Twitter hesabından 1500 kişinin asayişi bozmak için gösterilere katıldığını söyledi.

Brüksel'de de sokaktalar

Eylemler Brüksel sokaklarında da devam ediyor. Sosyal medya üzerinden yapılan çağrılar üzerine Brüksel'in çeşitli noktalarında binlerce Sarı Yelekli sokağa çıktı.

(Artıgerçek)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler