Saray’ın enflasyonla ‘mücadele’si: 50 üründe 2 aylığına yüzde 10 indirim

Ekonomi yönetimi, sermayenin yarım ağız “Göreve hazırız” mesajı vermesinin ardından Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’nı açıkladı. Buna göre sınırlı sayıdaki tarım ürünleri ile programa katılan şirket ürünlerinde ve banka kredi faizlerinde %10 indirim olacak

Saray’ın enflasyonla ‘mücadele’si: 50 üründe 2 aylığına yüzde 10 indirim

Yeni Ekonomi Programı’nda yıl sonundaki enflasyon hedefi henüz eylül ayı itibariyle yerle bir olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bu defa da “Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı” için İstanbul Kongre Merkezi’nde kameralar karşısına geçti.

Etkinlikte önce sermayedarlar, ardından bakanlar ve son olarak da Albayrak konuştu.

Sermayeden yarım ağız “Göreve hazırız” sözü

Açılış konuşmasını yapan Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, bankaların ekonominin finansmanı için kaynak bulmaya devam edeceğini ve faiz hadlerini daha aşağı seviyeye çekmeye çalışacaklarını söyledi ancak herhangi bir somut söz vermekten kaçındı.

MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan “Enflasyon sarmalı önümüzde pranga gibi duruyor. Değerini yitiren sadece para değil, alın teri, üretim azmi, yatırım hevesi, gelecek umudu. Şimdi kendi varlığımızdan da fedakarlık etme vaktidir. MÜSİAD üzerine düşen görevi yapmaya hazırdır” diye konuştu.

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik de iş dünyasının enflasyonla mücadele programının başarıyla ulaşması için sorumluluk almaya hazır olduğunu ifade etti ama iktidara görev biçmeyi de ihmal etmedi: “Enflasyonun düşürülmesi için en önemli iki adım, sıkı para politikası ve bunu destekleyecek tasarruf tedbirlerini içeren maliye politikasının sürdürülmesidir. Sürdürülebilir güven ortamının dış ilişkilerde değeri bir hayli yüksektir, etkili bir dış politika ekonomimizi fazlasıyla güçlendirecektir.”

Göstermelik indirimler, göstermelik destekler

Sermaye temsilcilerinin ardından sıra bakanlara geldi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, program kapsamındaki kararlarını şöyle sıraladı:

  • Sığ ve toz gübre ve yem ile sulama ürünlerinde %10 indirim.
  • Et ve Süt Kurumu’nun 10 ürünü ile Atatürk Orman Çiftliği’nin 14 ürününde %10 indirim yapılacak.
  • Türk Mahsulleri Ofisi %20-40 indirimle satışa devam edecek.
  • Çaykur zam yapmayacak.
  • Migros, Carrefour, Metro, Şok ve BİM market zincirleri 50 üründe 2 ay süreyle %10 indirim yapacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da şu maddeleri sıraladı:

  • İşletmelerin TL cinsi kredilerine %14’e kadar finansman desteği verilecek.
  • İhracat yapacak olan KOBİ’lere 200 bin dolara kadar 180 gün vadeli destek sunulacak.
  • KOSGEB borçlarının 1 yıl ertelenecek.
  • KOSGEB tarafından destek kararı alınan üç farklı programda toplam 1 milyar liralık makine ve teçhizat yatırımına %25 ilave destek sağlanacak.
  • Cari açığa neden olan ürünler için yerlileştirme programı kapsamında en az 1,5 milyar liralık yeni yatırıma destek sunulacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise hem emekçileri hem de işvereni koruyacaklarını, yakın zamanda istihdamı destekleyecek yeni programlar açıklayacaklarını ifade etti.

Albayrak’a göre kriz yok “spekülatif atak” var

Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı etkinliğinde son sözü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak aldı.

Ekonomide her geçen gün derinleşene krizi “spekülatif ataklar” ile açıklamaya çalışarak sözlerine başlayan Albayrak, Yeni Ekonomi Programı’nın piyasaların beklentisini karşıladığını, endişe havasının bertaraf edildiğini iddia etti.

“Eylül ayı enflasyon rakamları uzmanları da şaşırtan bir rakamda piyasa beklentilerinin üstünde gerçekleşti”itirafında bulunan Albayrak, bunun ardından iki aydır dilinden düşürmediği “dengeleme” ve “normalleşme”nin sağlanacağını savundu.

Şirketlerin ürünlerinde ve banka kredi faizlerinde %10 indirim

Albayrak, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’na katılan şirketler yılsonuna kadar olmak üzere asgari %10 indirim sözü verdiğini, belirlenen logo ile indirimin uygulanacağını, dükkanların ve alışveriş merkezlerinin süsleneceğini duyurdu.

Ağustostan bu yana üç kere zamlanan elektrik ve doğalgaz için “Küresel ölçekte bir gelişme olmadıkça yılsonuna kadar zam yapılmayacak” diyen Albayrak, bankaların da 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere yüksek faizle kullandırılmış kredilerin faizlerinde %10 indirim yapacağını dile getirdi.

Sendika.Org

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler