Saray’daki toplantıların ardından Ziraat ve Halkbank’tan faiz indirimi

Dün Saray’da yapılan ekonomi toplantısı sonrasında Varlık Fonu kapsamındaki Ziraat Bankası, 500 bin TL’ye kadar olan konut kredilerinde 10 yıla kadar olan vadelerde aylık faiz oranını yüzde 0,98’e indirmişti. Bugün Halkbank da konut kredileriyle ilgili adım attı, faizlerin yüzde 0.99’a düşürüldüğü duyurdu.

Saray’daki toplantıların ardından Ziraat ve Halkbank’tan faiz indirimi

Dün Saray’da gerçekleşen ekonomi toplantısı sonrası yapılan yazılı açıklamada “Faiz ve döviz kuru baskısını azaltmak, bununla birlikte enflasyonla daha etkin mücadele etmek için gereken tedbirler alınacaktır. Bankacılık sektörümüz, sermaye yeterliliği, aktif kalitesi, likidite düzeyi ve uluslararası piyasalara erişim imkanı bakımından tarihinin en güçlü seviyesindedir. Bankalara, ekonomimizin en önemli itici güçlerinden olan gayrimenkul sektörüne yönelik kredilerde kolaylık sağlamaları tavsiye edilmiştir.”şeklinde ifadelerin de yer aldığı bir dizi madde sıralanmıştı.

Hükümet tarafından bankaların, konut sektörünü canlandırmak için kampanyalara yöneleceğini açıklamasının ardından kamu bankalarından ve Varlık Fonu kapsamındaki Ziraat Bankası, 500 bin TL’ye kadar olan konut kredilerinde 10 yıla kadar olan vadelerde aylık faiz oranını yüzde 0,98’e indirmişti.

Ziraat Bankası’nda konut kredi faizeri ortalama yüzde 1.23 seviyesindeydi.

Bugün ise Ziraat’in ardından Halkbank da konut kredileriyle ilgili adım attı, ve Halkbank’ta konut kredisinde faizlerin yüzde 0.99’a düşürüldüğü duyuruldu.

Öte yandan pek çok bankacılık sektörü yöneticisi tarafından aylık mevduatlara vade uyuşmazlığı yaşanan girişimlere tepkiler gösterilmesi ve bu alan için yeni ve özel bankacılık müesseselerinin açılması gerektiği yönünde uyarıların üzerine gelen bu hamle sonucu finans sektöründe yaşanacak olası problemler öngörülüyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler