Sanat kaosu yener: a moment!

KORKUT AKIN yazdı: “Ceren Dural, ‘kendi ütopik şehrimi yarattım’ dediği ‘a Moment’ sergisinde hayatı da soluklaştıran beton yığınlarının arasından umut süzmeye çalışmış. Sergide, sanatçının renklerle elde ettiği duygulanımlarını izlerken geçmişten geleceğe bütün bir yaşamı sorguluyorsunuz ister istemez…”

Sanat kaosu yener: a moment!

KORKUT AKIN

Hayatı daha yaşanabilir kılmanın yolu bilinçlenmekten geçer. Bilinçlenmeyi en kolay ve en kalıcı olarak sanatla, sanatın her dalıyla sağlayabiliriz.

Hemen bütün şehirlerimiz hızla beton yığını olurken “kentsel dönüşüm” denilen “rantsal dönüşüm” bütün yaşam alanlarını betona dönüştürdü bile. Göstermelik saksı bahçeler oluştu bitişik nizam bina yükselmeyen mahallelerde. Sağlığı, eğitimi, yaşam kalitesini etkilediği gibi asıl geleceğimizi gasp ediyor bu beton canavarı…

Ütopik şehrim…

Ceren Dural, “kendi ütopik şehrimi yarattım” dediği “a Moment” sergisinde hayatı da soluklaştıran beton yığınlarının arasından umut süzmeye çalışmış. 3 Mayıs’ta İstanbul Concept Gallery’de açılan, 30 Mayıs’a dek açık kalacak sergide, sanatçının renklerle elde ettiği duygulanımlarını izlerken geçmişten geleceğe bütün bir yaşamı sorguluyorsunuz ister istemez…

Ceren Dural’ın eğitim aldığı usta ressamlardan etkilenmemesi mümkün değil kuşkusuz. Sahi, hangimiz etkilenmiyoruz ki sevdiklerimizden? Bir dönem sonra içselleştiriyoruz sevdiklerimizin tavırlarını, davranışlarını, sözlerini, hatta gülüşünü bile… Dural’ın resminde de o etki üstü örtük görülüyor. “Üstü örtük”, çünkü kendi çizgisini, izleğini oluşturmaya başlamış.

İlk sergi…

1981 doğumlu sanatçının, daha önce katıldığı karma sergiler olsa da bu, ilk kişisel sergisi. Güçlü bir dille, geniş bir kapı açıyor Ceren Dural; bu yoldan ilerleyeceği apaçık.

Italo Calvino, -ki sanat dallarının tümünde yapıt üreten sanatçıların, hangi izleği sürdürürse sürdürsün, başucundadır- “Görünmez Kentler” kitabıyla mimarından ressamına, sinemacısından şairine rehberlik eder. Bu kez Ceren Dural’ın rehberi… Ancak Dural, Calvino’dan el alıp kendi ütopik şehrini resmetmiş, başarıyla.

İlk bakışta soluk gözüken soyut kent manzaraları, içine girdikçe anlam kazanıyor. Eleştirel bir özellik kazanıyor. Belki de bir şiir oluşturuyor…

23 Haziran’da yenilenecek yerel seçimler öncesinde -nasıl da denk gelmiş- insana “senle değişir” dedirtecek bu sergiyi kaçırmamak, resmin içine girip o duyguyu bütün bir yaşama kazandırmak gerekir.

Sanat kaosu yener: a moment!

A Moment, resim sergisi,
Ceren Dural,
İstanbul Concept Gallery, (Nur-u Ziya Sok 27, Beyoğlu)
3-30 Mayıs 2019

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler