Samsun'da saldırıya uğrayan trans kadın anlattı: Kimseye saldırmadım, kendimi savundum

Samsun’da geçtiğimiz günlerde saldırıya uğrayan trans kadın İ.Y., yaşadıklarını anlattı. İ.Y, "Sopalarla üzerime yürüdüler. Kendimi savunmak zorundaydım” dedi.

Samsun'da saldırıya uğrayan trans kadın anlattı: Kimseye saldırmadım, kendimi savundum

Samsun’da geçtiğimiz günlerde saldırıya uğrayan trans kadın İ.Y., yaşadıklarını bianet’ten Çiçek Tahaoğlu’na anlattı.

“Travesti terörü” gibi başlıklarla yapılan haberlere tepki gösteren İ.Y., kendisine sopalarla saldıran erkek grubuna karşı kendini koruduğunu ifade etti.

“İfadelerinde ‘bakışma’ nedeniyle olayın yaşandığı yazıyor. Hiç öyle bir şey yok. Artık hakaretlere dönüp bakmıyorum bile. Ama sopalarla üzerime geldiler, ben de kendimi savundum. Şimdi haksız yere yargılanacağım. Güvenliğimden endişe ediyorum. Şehir değiştirmeyi düşünüyorum.”

Bir gece nezarette tutulan İ.Y., tutuklama talebiyle mahkemeye çıkarıldı. Şu an adli denetimle serbest.

“Saldırmak için keşif yapıyorlardı”

İ.Y. o gece yaşananları şöyle anlattı:

“Gece 10-11 gibi eve gidiyordum. Birileri bana ‘bakar mısın’ diye seslenmiş. Önce duymadım, yoluma devam ettim. Sonra tekrar bir ses geldi, baktım arkamda 5-6 kişi var. Yürümeye devam ettim ama baktım, bana saldırmak için keşif yapıyorlar, etrafa dağılıyorlar. Kamera olduğunu bildiğim kaldırıma geçtim. Ama yürümeme fırsat vermiyorlardı, hepsi etrafa dağıldı.

“Baktım kendimi savunacak bir şeyim yok. Çantamda kişisel bakımım için kullandığım jilet vardı. Onu çıkarttım, birkaç kere korkutmak için gösterdim. Zaten çocuklardı, 18 yaşında falanlardı. Ben jileti gösterince, büyük sopalarla geldiler. Etrafımı sarınca ben de jileti bir-iki kere boşa salladım. Birinin kulağının kenarıyla ensesine gelmiş. Hastanede dikiş atmışlar.

“Sonra evime gittim. Buradaki trans arkadaşlar aradı, teslim olmamı söylediler. Ben de zaten kaçmamıştım, evime gitmiştim. Sonra Emniyet’i aradım, gelip beni meydandan almalarını söyledim."

“Psikolojim bozuldu”

İ.Y. 2010’da da benzer bir olay yaşadığını ve kendini savunduğu için iki yıla yakın hapiste kaldığını; ona saldıranların ise sadece para cezasına çarptırıldığını ifade etti.

“Hep hor görülme, bu nereye kadar bilmiyorum. Bugün bana, yarın başka bir kader arkadaşımın başına gelebilir. Başıma bir şey gelmesin diye hep dikkat ediyorum. Ama kendimi savunmak zorundayım.

“Gözaltına alınmak, başka birini yaralamış olmak… Gerçekten psikolojim bozuldu, bu konuda desteğe ihtiyacım var. Ben insanları yaralayacak, böyle acımasız bir insan değilim. Kimseye zarar vermek, canına kıymak gibi bir kastım yok, hiçbir zaman olmadı.” 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler