Samatya’daki evinde öldürülen Maritsa Küçük’ün davasında mahkeme üç yıldır ‘DNA örneği’ bekliyor

Samatya’daki evinde öldürülen Maritsa Küçük’ün davasında mahkeme üç yıldır ‘DNA örneği’ bekliyor

2012 yılında Samatya’da evinde uğradığı saldırıda vahşice öldürülen Maritsa Küçük’ün cinayetiyle ilgili davada mahkeme, Küçük’ün evinde bulunan DNA örneklerinin kriminal laboratuvar arşivlerinde eşleşmesini bekliyor.

Agos’tan Merve Ceyhan ve Gül Erdoğmuş’un haberine göre, Küçük’ün cinayetiyle ilgili görülen duruşmaya tutuklu sanık Murat Nazaryan ile avukatı Cafer Gül ve Küçük ailesinin avukatı Eren Keskin katıldı.

Duruşmada söz alan Nazaryan’ın avukatı Gül, kamera kayıtlarında sanığın eve giriş ve çıkış saatleri arasında dokuz dakika olduğunu ve bu sürenin iddia edilen şekilde cinayet işlenmesi için kısa bir süre olduğunu söylerken, Nazaryan’ın tahliyesini istedi.

‘Bu bir nefret cinayeti’

Küçük ailesinin avukatı Eren Keskin ise sanık Murat Nazaryan’ın bu cinayette yalnız olmadığını ancak diğer kişilerin kimlik ve adreslerini vermeyerek susmaya devam ettiğini söylerken, bunun bir ‘nefret cinayeti’ olduğunun altını çizdi.

Tahliye talebini reddeden mahkeme, DNA profilinin kime ait olduğunun tespit edilmesi için duruşmayı 21 Ekim 2015’e erteledi.

‘Devlet suçlarını örtmek için DNA bankası kurmuyor’

Duruşma öncesinde açıklamalarda bulunan Küçük ailesinin avukatı Eren Keskin, Maritsa Küçük’ün öldürüldüğü dönemde, Samatya’da başka yaşlı ve Ermeni kadınlara dönük saldırılar yaşandığını ve soruşturmaların hemen kapatıldığını hatırlatırken, “Evdeki delilleri toplamak için polisler gerekli çabayı göstermeyince, delilleri aile topladı. Polisin el koymadığı çarşaftan çıkan birden fazla DNA örneğini daha önce bu tarz suçlara karışmış insanların DNA örneği ile karşılaştırılmasını istedik. Ancak Türkiye’de DNA veri bankası yok ve bu araştırmalar yapılamıyor. Devlet kendi suçlarının ortaya çıkmaması için böyle bir banka kurmuyor” diye konuştu.

‘Örgütlü bir şekilde gizleniyor’

Sanık Nazaryan ile cezaevinde görüştüüğünü söyleyen Keskin, “Başından itibaren yalnız değil, dosyadaki birçok delil bunu gösteriyor. Dosyadaki eksikliklerden dolayı gerçek anlamda bir soruşturma yapılmadan davanın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Sonuç olarak bu davada örgütlü bir gizleme çabası içerisinde olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler