Samandağ'da kadınlar Ukrayna'da katledilen Buket ve Zeynep için sokaktaydı

Samandağ’da yüzlerce kadın Ukrayna’da katledilen Buket Yıldız ve arkadaşı Zeynep Hüsnübeyi için sokaklardaydı. Öldürülen kadınların ailelerinin de destek için katıldığı kitle Samandağ Eğitim-Sen binası önünde buluşup Abdullah Cömert Parkı’na yürüdü.

Samandağ'da kadınlar Ukrayna'da katledilen Buket ve Zeynep için sokaktaydı

Ukrayna’nın Harkov şehrinde yaşadıkları evde öldürülen iki üniversite öğrencisinden Buket Yıldız’ın cenazesi 11 Ocak’ta memleketi Hatay’da defnedildi.

Kadınlar Birlikte Güçlü, Samandağ Kadın Platformu ve Buket Yıldız’ın ailesinin çağrısıyla yüzlerce kadın, Yıldız’ın katledilişinin 7. gününde Samandağ Eğitim-Sen binası önünde buluşup Abdullah Cömert Parkı’na yürüdü. Açıklamaya kadın cinayetinde hayatını kaybeden Nurcan Yolcu, İpek Bakımcı ve Berna Özdemir’in aileleri de katıldı.

“Erkek vuruyor, Devlet koruyor”, “Kadınlar sokağa özgürleşmeye”, “Kadın Cinayetleri Politiktir”,”Susma Haykır, Kadına Şiddet Son Bulsun” “Buket Yıldız Ölümsüzdür” sloganlarıyla yürüyüşe başlayan kadınlar, Abdullah Cömert Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

"Katil en ağır cezayı alana kadar takipçiyiz"

Açıklamayı kadınlar adına Eğitim-Sen Samandağ Şube Başkanı Serap Sakallı okuyarak şunları söyledi:

Bir erkeğin vahşeti ile iki kadın cinayeti daha. Buket ve Zeynep. Bitmiyor. Azalmıyor. Artarak devam ediyor. Çok şey söylenebilir ama bize göre, çarpık değerler silsilesi ve iki yüzlü ahlakın bu cinayetlerde payı var. Dahası toplumsal baskının ve her türde şiddetin arttığı politik ortamda kadına yönelik şiddetin azalmasını ya da bitmesini beklemenin de saflık olduğunu biliyoruz. Çünkü mevcut politikalarla kadınların hayatları değersizleştiriliyor. Biz bu ölümlerin münferit olmadığını, ataerkil sistemin ve ahlakının sonucu olduğunu biliyor ve artık bir son bulmasını istiyoruz.

Sakallı sözlerinin devamında kadınların yaşam, eğitim ve sağlık gibi temel haklarının güvence altına alınmasını şu sözlerle talep etti:

Kadınları şiddetten korurken cinsiyet kimliği temelli ayrımcılık yapmayacağını İstanbul Sözleşmesi’nin 4. maddesi ile taahhüt eden devletin bu kararı uygulamasını, Anayasa ve diğer ilgili yasalarda tüm kadınların yaşam, eğitim ve sağlık gibi temel haklarının güvence altına alınmasını yetkililerden talep ediyoruz. Hakimlere de çağrı yapıyoruz. ‘Kadın cinayetlerinde iyi hal indirimi uygulamayın.’

“Buket, Zeynep ve bütün kadın cinayetleri,  vicdanların çok uzağında kalmasın” diyen Sakallı katledilen kadınların davalarının takipçisi olacaklarını şu şekilde ifade ederek konuşmasını tamamladı:

Basında yer alan sıradan bir haber olmasın ve basın, Buket Yıldız kadın cinayetinde olduğu gibi gerçeği yansıtmayan, magazinsel bir boyuta indirgeyen ve kadına şiddeti adeta meşru kılan bir dil kullanmasın. Katiller, bir takım adli tiyatrolar ve mizansenler ile hafifletici sebeplerle  mazur görülmesin ve en ağır ceza verilsin. Bizler Hatay’daki bütün kadın kurumları Buket ve Zeynep’in katili en ağır cezaya çarptırılana kadar davanın takipçisi olacağız. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz.

Buket Yıldız’ın ailesinden Nevide Kimyon: “Bu son olsun”

Sakallı’nın ardından Buket Yıldız’ın ailesinden Nevide Kimyon söz alarak, “Ukrayna’da Tıp eğitimi için bulunan kızımız, Buket Yıldız ve Zeynep Hüsünbeyi maalesef kadın cinayetine kurban gittiler. Pırıl pırıl, başarılı geleceğe dair hayalleri vardı. Kendilerine, ailelerine ve topluma faydalı olma hedeflerini bir cani yok etti. Onlar birer doğa, insan severdi. Katilin arkadaşlık teklifini reddettiği için, arkadaşı ile evinde hunharca öldürüldü. Kızımız Buket Yıldız ısrarlı takip mağduruydu. Katilin ifadesi ile sevgili olduğunun haberlerde yer alması olayı şahsileştirmek, basitleştirmektedir. Medya ‘namus cinayeti’, ‘sevdiği için öldürdü’ açıklamaları ile algının devamını sağlamakta. Seven öldürebilirmiş gibi algı ortaya çıkarmakta. Genelleyici haberler cinayetlerin kanıksanmasına yol açıyor. Katili mazur gösterecek biçimde haberleşiyor. Kadının birey olduğuna, hak ve özgürlüklerinin olduğuna, cinsiyet eşitliğinin insan hakları temelinde ele alınması gerektiğine inanıyoruz. Katiller yargıdan haksız tahrik indirimi aldığında, diğer canileri cesaretlendiriyor. Başka Buket, Zeynepler öldürülmesin. Bu son olsun” dedi.

Açıklamanın ardından yüzlerce kadın, Buket Yıldız’ın evine kadar yürüyerek eylemi sonlandırdı. 

(Sendika.org) 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler