Samandağ’da Arapça etkinliği Dünya Anadili Günü’nde yasaklandı

Hatay’ın Samandağ ilçesinde 21 Şubat Dünya Anadili Günü kutlaması çerçevesinde yarın yapılacak olan, Arapça tiyatro ve müzik içeren Kültür Sanat Etkinliği, Hatay Valiliği’nin kararıyla 1 gün önce yasaklandı.

Samandağ’da Arapça etkinliği Dünya Anadili Günü’nde yasaklandı

SiyasiHaber - Hatay

Samandağ Yeni Çarşı Salonunda yapılacak olan Kültür Sanat Etkinliği (Arapça Tiyatro ve Arapça Müzik) Hatay Valiliği İl Olağanüstü Hal Bürosu’nun 16.02.2018 tarihli kararı ile yasaklandı.

Etkinlik için başvuruyu yapan Yusuf Kimyon, yasaklama ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Yasaklama tebliği etkinlikten sadece bir gün önce hiçbir gerekçe gösterilmeden tarafıma yapılmıştır. Bizlerin bu etkinliği yapma amacımız, 21 Şubat Dünya Anadili Günü’nde unutulmaya yüz tutmuş dilimizi ve kültürümüzü yaşatmaktır. Bizler, hayatın her alanında tek tipleştirmeye karşı duracağız. Bu yasak ile Arapçamızı yani dilimizi ve kültürümüzü unutturamazlar. Zaten ilçemizi ilimizi ve bölgemizi farklı kılan en önemli şey de kültürel zenginliğimizdir. Biz bu dil, kültür, din farklılıklarını bir zenginlik olarak görüyoruz. Alınan bu gibi kararları ilçemizdeki bu kültürel zenginliğe tahammülsüzlük olarak algılıyor ve kınıyoruz.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler