Samandağ Kalkındırma Derneği'nden Res-El Seni etkinliği

Samandağ Kalkındırma Derneği(SKD) tarafından düzenlenen Ras-el Seni etkinliği 11 Ocak Cumartesi günü gerçekleştirildi.

Samandağ Kalkındırma Derneği'nden Res-El Seni etkinliği

Samandağ Kalkındırma Derneği(SKD) tarafından düzenlenen  Ras-el Seni etkinliği 11 Ocak Cumartesi günü gerçekleştirildi.

Ücretsiz olarak gerçekleştirilen etkinlik saat 19:00’da başladı. Etkinlikte; Mesreh El Hirri(Arapça Tiyatro), Grup Asi (Arapça Müzik), Bablisok Erbane Grubu sahne aldı.

Halkın yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe SYKP İlçe Eş Başkan ve yöneticileri, HDP ilçe Eş Başkanı Sevgi Kurtdere, SKD yönetimi katıdı.

Samandağ Kalkındırma Derneği yürütmesi adına Yılmaz Sürmeli'nin konuşması şu şekilde:

Değerli misafirlerimiz, büyük kültürel değerlerimizden olan Ras-el seni vesilesiyle düzenlediğimiz etkinliğe hoşgeldiniz diyor, sizleri Samandağ Kalkındırma Derneği adına selamlıyorum. 

Bildiğiniz gibi, 14 ocak günü, rumi takvimde yılın ilk gününe denk gelmekte ve halkımız tarafından yüzyıllardır Ras-el seni, yani yılbaşı olarak kutlanmaktadır.

Günümüzde de bu bayram Lübnan, Suriye ve Türkiye'de Arap Aleviler tarafından kutlanmaya devam etmektedir. Ras-el seni, Musa'nın halkını zalim firavundan kurtardığı gündür. Bizler, tarihi boyunca zalimlerle mücadele eden bir halkın çocuklarıyız. Ve maalesef, büyük bedeller ödeyerek nesilden nesile bugüne kadar koruduğumuz kültürümüz, anadilimiz, kimliğimiz, bugün ciddi bir yok olma tehtidiyle karşı karşıyadır. Gençlerimiz kültürüne, kimliğine yabancılaşmakta; okullarda dayatılan resmi tarih anlayışıyla kendi tarihlerinden koparılmaktadır. Halkımız da, küreselleşme adı altında, diğer bölge ve dünya halkları gibi kültür emperyalizminin kurbanı olmaktadırlar. 

İçerisinde olduğumuz tarihsel ve siyasal süreç, dayanışmaya, birliğe ve kucaklaşmaya olan ihtiyacımızı kat be kat artırmaktadır. Bu bağlamda diğer bayramlarımızla beraber Ras-el seni bayramının da halkımızın kucaklaşmasına, kültürümüzün yaşatılmasına vesile olmasını diliyor, etkinliğimizi şekillendiren sanatçılarımıza, etkinliğimize destek veren kurumlara, katılım gösteren siz değerli konuklarımıza teşekkür ediyor, hepinizin bayramını toplumsal barış birlik ve kucaklaşma temennisiyle kutluyorum. Ğiyd imbarek ğaleykin,  ahlavsehla fikin.

Siyasi Haber

Etiketler: Res El Seni, Hatay, Samandağ

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler