Samandağ Evvel Temmuz Festivali’nde polis bir kez daha saldırdı: 8 gözaltı var

Evvel Temmuz Festivalinde dün akşam Polisin gerçekleştirdiği saldırının protesto edildiği basın açıklamasının ardından Polis bir kez daha saldırıp 8 devrimciyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında SYKP PM üyeleri Talat Oruç ve Mert Arslanyürek de var. SYKP Eş Başkanı Yüce, “Baskılar ve saldırılar halkın festivalini engelleyemeyecek” dedi.

Samandağ Evvel Temmuz Festivali’nde polis bir kez daha saldırdı: 8 gözaltı var

SiyasiHaber

Dün akşam Grup Yorum’un konserini engelleyen polise itiraz eden Festival Komitesi üyeleri ve yurttaşlar gözaltına alındı. Bu saldırıyı protesto etmek için Festival alanında bu akşam saat 21.00 sıralarında bir basın açıklaması yapıldı. Açıklama sırasında slogan atılmasını bahane eden Polis, açıklamanın ardından Festival alanında bulunan stantlara saldırıp belirledikleri 8 kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlar arasında Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Parti Meclisi üyeleri Talat Oruç ve Mert Arslanyürek ile Partizan okurları, HÖC taraftarları ve diğer yurttaşlar bulunuyor. Festival Komitesi üyesi olan Talat Oruç dün akşam da gözaltına alınmış, daha sonra bırakılmıştı.

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce, bu yıl Polis güçlerinin Evvel Temmuz Festivalini baskı altına almak ve engellemek için özel bir çaba gösterdiğini söyleyerek “Baskılar ve saldırılar halkın festivalini engelleyemeyecek” dedi.

Canan Yüce şöyle konuştu: “Dünkü gözaltıları protesto etmek için kurumlar basın açıklaması yapmak istedi. Yürüyüş yapılmasını engellemek için Çevik kuvvetleri yığdılar buraya. Basın açıklaması yapılırken slogan atılmasını bahane eden Güvenlik Şube polisleri stantlara saldırıp gözlerine kestirdiklerini gözaltına aldılar.

20 yıldır hiçbir sorun yaşanmadan yapılan Evvel Temmuz Festivali’ne karşı Polisler bu yıl özellikle baskı kuran, insanları provoke eden bir tutum içindeler. Her yıl sahil yolunda slogan atılır, yürüyüşler yapılır ve hiçbir sorun çıkmazdı. Bu yılsa basın açıklamasında slogan atılmasına bile saldırıyorlar.

Festivali provoke etmek istiyorlar. Halkın Evvel Temmuz Festivali’ni sahiplenmesini gölgelemeye ve önlemeye dönük olarak bu yıl özel bir çaba gösteriyorlar. Festivalin başından beri burayı germe politikası izliyorlar. Ama devrimciler her yıl olduğu gibi stantlarını açıp propaganda yapmaya, slogan atmaya devam edecekler.

Halk da devrimcilere yapılan bu saldırılara öfke duyuyor. Polis slogan atıldığı için basın açıklamasına saldırdığı halde halk slogan atmaya devam ediyor. Hiçbir saldırı ve provokasyon Samandağ halkının Evvel Temmuz Festivali’ne ve devrimcilere sahip çıkmasını engelleyemez.”

Milletvekili Hatimoğulları: İşkenceyi durdurun

Polis güçlerinin Festival alanındaki stantlara saldırıp 8 devrimciyi gözaltına alması üzerine Emniyet’e giden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, yetkililere, yaptıkları işin yasadışı olduğunu söyledi, gözaltındakilere yapılan işkencenin durdurulmasını istedi.

 

Samandağ Evvel Temmuz Festivali’nde polis bir kez daha saldırdı: 8 gözaltı var

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler