Samandağ Evvel Temmuz Festivali, 8-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek

Samandağ Evvel Temmuz Festivali’nin 17. Bu sene 8 ila 14 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Festivalde bu sene festivalin tarihçesinin anlatıldığı, ‘Evvel’ adlı belgeselin galası yapılacak ve farklı konularda paneller gerçekleştirilecek. Festivalde Yeni Türkü, Grup Abdal, Nihat Çay ve Emre Aydın konser verecek.

Samandağ Evvel Temmuz Festivali, 8-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek

(Haber: Ahmet Saymadi)

Arap kültürünün bir parçasını oluşturan geleneksel Evvel Temmuz kutlamaları, bu yıl da Samandağ Evvel Temmuz Festivali kapsamında gerçekleştirilecek. Samandağ’daki festival 8 Temmuz’da başlayıp, 14 Temmuz’da sona erecek. Yoğun bir  içeriğe sahip olan festivalde sergiler, belgesel galası, konserler ve paneller yer alacak.

Festivali Samandağ Kalkındırma Derneği ile Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği’nin birlikte organize ediyor. Festivalin ana sponsorluğunu Samandağ Belediyesi yaparken, festivalde belediyenin yanı sıra Samandağ ve Antakya esnafı ve işletmeleri de sponsorluğu üstleniyor. Festivale ilişkin Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada: ‘‘Kentin kültür sanat yaşantısına destek olmaya devam ediyoruz. Misafirlerimizi Samandağ'a bekliyoruz.’’ dedi.

Festivalde Evvel Temmuz geleneğini anlatan ‘Evvel Temmuz’ belgeselinin galası yapılacak. Yönetmenliğini Koray Kesik’in yaptığı belgeselin proje koordinatörlüğünü Talat Oruç, yapım koordinatörlüğünü ise Cansel Aslan yaptı. Kameramanlığını Ahmet Bawer Aydemir ve Adnan Onur Acar’ın yaptığı belgeselin montajı Burak Dal’a ait. Belgeselin galası 9 Temmuz Pazar günü saat 20.00’de Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı Salonu’nda yapılacak.

Evvel Temmuz Festivali’nin ayrılmaz bir parçasını oluşturan, sahildeki kumsalda yapılan konserler. Ali İsmail Korkmaz alanında yapılacak konserlerin ilki 11 Temmuz Salı gecesi Grup Abdal ile başlayacak; 12 Temmuz Çarşamba gecesi Yeni Türkü ve 13 Temmuz Perşembe gecesi Nihat Çay ile devam edecek konserler 14 Temmuz Cuma gecesi Emre Aydın konseri ile son bulacak.

Festival programının şöyle:

8 Temmuz ve 9 Temmuz tarihlerinde spor turnuvaları başlayacak. Ahmet Atakan Masa Tenisi Turnuvası SYKP ilçe binasında 8 Temmuz günü saat 10.00’da başlayıp, 9 Temmuz günü saat 17.00’de sona erecek.

Tavla turnuvası 8 Temmuz günü saat 10.00’da Bahçem Kafe’de başlayıp, 9 Temmuz günü saat 17.00’de sona erecek.

Berkin Elvan Satranç Turnuvası, 8 Temmuz günü saat 10.00’da Çınar Aile Gazinosu’nda ve Deniz Sitesi’nde başlayıp, 9 Temmuz günü saat 17.00’de sona erecek. Etkinlik Samandağ Halkevi’nin katkılarıyla gerçekleştirilecek.

9 Temmuz günü saat 17.00’de Hz. Hıdır Alanı’nda; ‘‘Samandağ İpek Köyü Yöresel Ürünler Sergisi’’nin açılışı gerçekleştirilecek. Serginin sahipliğini, Samandağ Kadın Derneği gerçekleştiriyor. Serginin ardından aynı alanda, Samandağ Eğitim-Sen’in katkılarıyla, ‘Barış Balonları uçurma’ etkinliği gerçekleştirilecek.

10 Temmuz’da ‘‘Türkiye’de değişen resmin erkek egemen politikaları’’ paneli; Gülfer Akkaya ve Hülya Gülbahar’ın katılımıyla gerçekleştirilecek. Moderatörlüğünü Sibel Malta’nın yapacağı panel saat 18.00’de Samandağ Belediyesi Eski Nikah Salonu’nda.

11 Temmuz’da, ‘‘Ortadoğu’daki siyasi gelişmeler ve ve ülkemize katkıları’’ paneli, Ümit Kıvanç’ın katılımıyla gerçekleştirilecek. Moderatörlüğünü Semra Berrak’ın yapacağı panel saat 18.00’de Samandağ Belediyesi Eski Nikah Salonu’nda gerçekleştirilecek.

12 Temmuz’da ‘‘Anayasa Değişikliği altında Yeni Ekonomik Düzende Devletin Yeri’’ paneli; Prof. Dr. İbrahim  Kaboğlu ve Doç. Dr. Mustafa Durmuş’un katılımıyla gerçekleştirilecek. Moderatörlüğünü Avukat Çetin Sakallı’nın yapacağı panel saat 18.00’de Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı Salonu’nda.

13 Temmuz’da, ‘‘Türkiye’de insan hakları; demokrasi ve basın özgürlüğü’’  paneli, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilecek. Moderatörlüğünü İHD Hatay Şube Başkanı Mithat Can’ın yapacağı panel saat 18.00’de Samandağ Belediyesi Eski Nikah Salonu’nda gerçekleştirilecek.

14 Temmuz’da da ise iki ayrı panel var. İlk panel, ‘‘Rüzgar Enerji Santralleri ile Doğa-Turizm-Tasarım ve Yaşam Alanlarımız’’ başlığıyla; Doç. Dr. Neval Oğan Balkız ve Avukat Mehmet Horuş’un katılımıyla gerçekleştirilecek. Moderatörlüğünü Adil Nural’ın yapacağı panel saat 12.00’de Samandağ Belediyesi Eski Nikah Salonu’nda gerçekleştirilecek.

14 Temmuz’daki ikinci panel, ‘’16 Nisan Referandumundan Sonra Demokratik Zeminin İnşası’’ başlığıyla, Levent Gültekin’in katılımıyla gerçekleştirilecek. Moderatörlüğünü Orhan Cabir’in yapacağı panel saat 18.00’de Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı Salonu’nda gerçekleştirilecek.

14 Temmuz’da saat 19.30’da Hıdır Türbesi’nin yanında, yöresel yemek ‘Hrisi’ dağıtılacak. Hrisi buğday ve etin uzun süre birlikte pişirilmesiyle yapılıyor.

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler