Şam, 7 yıl sonra ilk kez tamamen Suriye ordusunun kontrolünde

Suriye ordusunun, IŞİD'in Şam'ın güneyinde bulunan son kalesini imha ettiği ve başkentin cihatçılardan tamamen temizlendiği belirtildi.

Şam, 7 yıl sonra ilk kez tamamen Suriye ordusunun kontrolünde

Suriye resmi haber ajansı SANA'nın aktardığına göre Suriye ordusu, Şam'ın güneyinde IŞİD'in ileri karakolu işlevini gören Hacer el Esved bölgesinde kontrolü ele geçirdi.

Sputnik'e konuşan bir askeri kaynak, Yermuk kampında kontrolü sağlayan Suriye hükümet güçleri ile Şam'ın güney mahallerinden gelen birliklerin Hacer el Esved'de bir araya gelerek IŞİD'in son kalesini ele geçirdiğini anlattı. Daha önce Suriye ordusunun Şam'ın güneyindeki Yermuk kampını cihatçılardan temizlediği ve Suriye bayrağını havalandırdığı belirtilmişti.

Suriye devlet televizyonunda yayınlanan bir ordu açıklamasında da, Şam'ın güneyindeki son mahallelerin de IŞİD'den geri alınmasıyla, başkent ve çevresinin cihatçılardan tamamen temizlendiği ve bu bölgelerin artık güvenli olduğu belirtildi.

Suriye ordusunun bu açıklaması, Şam ve kırsalının, ülkede çatışmaların başladığı 2011'den beri, yani 7 yıldır ilk kez tamamen hükümetin denetiminde olduğu anlamına geliyor.

Etiketler: Suriye ordusu, IŞİD, Şam

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler