Salgın kontrol altına mı alınmaya çalışılıyor, kontrolden çıkarılmaya mı?

Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu öğrencilerinin hazırladığı “Korona Günlüğü”nün 4 Temmuz 2020 tarihli çalışması yine çarpıcı veriler içeriyor.

Salgın kontrol altına mı alınmaya çalışılıyor, kontrolden çıkarılmaya mı?

SiyasiHaber

 

Ata Soyer Sağlık Politika Okulu’nun yayınladığı “Korona Günlükleri”nde sağlık hizmetlerindeki eşitsizlik ve ayrımcı uygulamalar salgınla birlikte daha da görünür oldu tespiti yapılırken Sağlık Emekçileri Sendikası İzmir Şubesi’nin İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun “yetkilerini aşan kararlardan bir an önce vazgeçme” çağrısına yer verildi.

Ata Soyer Sağlık Politika Okulu öğrencilerinin yayınladığı 4 Temmuz 2020 tarihli “Korona Günlüğü”, Türkiye ve dünyadaki pandemi vakalarını ve normalleşmenin getireceği sonuçlara dikkat çekti. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durumlar Birimi Başkanı Dr. Mike Ryan’ın uyarıların da yer aldığı “Günlük”te vaka sayısının arttığı Şırnak’ta, Şırnak İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun “normalleşme” adımlarına yönelik “Salgını kontrol altına mı almaya çalışıyorsunuz, kontrolden çıkarmaya mı?” sorusu soruldu.

dsö..

 

“Korona Günlüğü”nün 4 Temmuz 2020 tarihli verilerine göre;

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüsün insanlık için uzun vadeli bir tehdit olduğuna ve hastalığın süreklilik göstermesinin beklendiğine dikkat çekti. DSÖ Acil Durumlar Birimi Başkanı Dr. Mike Ryan, pek çok ülkede vaka sayılarında şu an tanık olunan artışın korkulan ikinci dalga değil, ilk dalganın ikinci tepe noktası olduğunu vurguladı. Ülkelerin vaka sayılarındaki dalgalanmalara hazırlıklı olması gerektiğini belirten Ryan, devletlerin hastalığı mümkün olduğunca güçlü bir şekilde bastırmak zorunda olduklarını kaydetti. Covid-19’a karşı aşının hızlı bir şekilde kullanıma sunulabileceği yönünde umuda kapılınmaması uyarısı da yapan Ryan, “kitlesel aşılamaların ne zaman başlayabileceğine dair spekülasyon yapmanın akıllıca olmayacağını” belirtti. Ryan, yılsonuna kadar bir aşı adayının etkisinin kanıtlanmış olabileceğini kaydederek “Ancak asıl soru, kitlesel üretime ne kadar süre içinde geçilebileceği. Şu an hiçbir aşı çalışması, aşının virüs üzerinde etkili olduğuna dair bir işaret sunabilecek kadar gelişmiş durumda değil” dedi.

Dünya genelinde toplam vaka sayısı 11 milyonu da geçti. Böylelikle bir hafta dolmadan 1 milyon yeni vaka eklenmiş oldu. Bu durum salgının katlanarak büyüdüğünün göstergesi. Yeni vaka sayısındaki tırmanışta ABD (55 bin), Brezilya (42 bin), Hindistan (43 bin), Güney Afrika (9 bin), Meksika ve Rusya 6 bin 700, Suudi Arabistan ve Pakistan 4 binin üzerinde bildirim ile dikkatleri çekiyor. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 209 bini de geçti.

Brezilya’da toplam vaka sayısı 1,5 milyonu aştı. Sadece vaka sayısı değil ölümlerde de artış devam ediyor. Son 24 saatte Covid-19 nedeniyle 1,264 kişi hayatını kaybetti. Toplam can kaybı ise 63,254 oldu. Bu ciddi artışa rağmen faşist lider Bolsanaro önlem almamaya devam ediyor. Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro kapalı mekânlarda maske kullanılmasını ve düşük gelirlilere maske yardımını onaylamadı.

brezilya

 

Sağlık hizmetlerindeki eşitsizlik ve ayrımcı uygulamalar salgınla birlikte daha da görünür oldu

Türkiye’de son 24 saatte yeni vaka sayısı 1,172 kişi oldu. Toplam vaka sayısı 203 binin üzerine çıktı. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 19’a yükseldi.

korona,

Korona hastası yurttaş hastanede yer olmadığı için Siirt’ten Şırnak’a sevk edilirken Şırnak yolunda yaşamını yitirdi. Yeni tip koronavirus vakalarının artış gösterdiği Siirt’te hastanelerin dolması nedeni ile testi pozitif çıkan yurttaşlar Kezer’de bulunan KYK yurtlarında karantinaya alınıyor. Kürdistan’daki sağlık hizmetlerindeki eşitsizlik ve ayrımcı uygulamalar salgınla birlikte daha da görünür oldu.

korona

 

Şırnak İl Hıfzıssıhha Kurulu, “normalleşme” adımları sonrası vaka sayısında ciddi artışın yaşandığı kente dair inanılmaz kararlar aldı. Kurul, sosyal mesafe, dezenfektan ve temizlik şartıyla internet kafe ve salonları ile elektronik oyun yerlerinin faaliyetine izin verdi. Vali ve kaymakamlar başkanlığında muhtar ve halk toplantılarının yeniden başlatılmasına karar veren kurul; tiyatro, sinema, konser salonu ve gösteri merkezlerinin de faaliyete geçmesini kararlaştırdı. İl Hıfzıssıhha Kurulu’na soruyoruz: Salgını kontrol altına mı almaya çalışıyorsunuz, kontrolden çıkarmaya mı?

Maske zorunluluğu yaygınlaşıyor. Hakkari’de açık ve kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi. Maske takmanın zorunlu olduğu il sayısı 60’ın üzerine çıktı.

Kuzey Kıbrıs’ta 75 günün ardından ülkede tespit edilen Covid-19 vakaları nedeni ile yurt dışından gelecek tüm yolculara karantina şartı getirildi.

 

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanım Ghebreyesus, 39 ülkede 5 bin 500 hasta üzerinde yapılan ve Covid-19 tedavisinde kullanılacak ilaçlarla ilgili klinik testlerin ara sonuçlarının iki hafta içerisinde çıkmasını beklediklerini söyledi. Yürütülen çalışma 5 ana dal üzerinde ilerliyordu. Bunlar standart bakım, remdesivir, sıtma ilacı hidroksiklorokin, lopinavir/ritonavir AIDS ilaçları ve interferonla birleştirilmiş lopinavir/ritonavir.

döse2

DSÖ sonunda Çin’in ilk koronavirüs vakalarını zamanında bildirmediğini kabul etti.

ABD’de özel sağlık sektörünün acımasızlığı pandemi sırasında gözler önüne serildi. Florida’da Covid-19’a bağlı sebeplerden hayatını kaybeden yurttaşın tedavi masrafları bir milyon dolardan fazla tuttu.

NBA’de 24-29 Haziran’da 344 oyuncuya test yapıldı ve dokuz pozitif vaka tespit edildi.

nba

 

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı, Covid-19 salgını nedeniyle ülkeye yurt dışından gelişlerde uygulanan 14 günlük karantina kuralında muafiyet tanınan 56 ülke arasında Türkiye’ye de yer verdi. Listede, ABD, Meksika ve Brezilya gibi Covid-19 salgınının artarak devam ettiği ülkelere yer verilmedi. İngiltere, 8 Haziran’dan itibaren yurt dışından gelenlere 14 gün karantina zorunluluğu getirmişti.

Singapur son yılların en şiddetli dang virüsü salgınıyla karşı karşıya… Ulusal Çevre Ajansı Kayna sivrisineklerden bulaşan dang humması nedeniyle bu yıl içinde 14 binden fazla vaka kaydedildiğini aktardı. Uzmanlar, en son 2013 yılında Singapur’da kaydedilen en büyük dang virüsü salgınında 22 bin 170 kişinin enfekte olduğunu söylerken ve bu yıl içinde bu sayının aşılacağı konusunda uyarıyor.

5a254e20eb10bb1fccbac248

 

Almanya’da seks işçileri ‘Covid-19‘ tedbirleri nedeniyle mart ayından beri kapalı olan genelevlerin açılması için eylem yaptı. Hollanda iki gün önce genelevlerin yeniden çalışmaya başladığını duyurmuştu. Avusturya ve İsviçre de genelevlerin yeniden açılmasına izin veren ülkelerden.

genelev

 

Önlem almayan İsveç’te ölüm oranı yüksek

İsveç korona kriz stratejisini gözden geçiriyor. Koronavirüs pandemisiyle mücadelede sokağa çıkma kısıtlamalarının konmadığı İsveç’te hükümet mücadele stratejisini gözden geçirmeye karar verdi. Hükümet, İsveç Savunma Araştırmaları Ajansı’nı (FOI) alınan tedbirlerin analizi için görevlendirdi. FOI, Çarşamba günü İsveç’in birçok “uyarı işareti” olmasına karşın korona krizine hazırlıkta eksikleri olduğu yönünde bir rapor sunmuştu. FOI uzmanları raporda SARS, kuş gribi, domuz gribi gibi birçok salgından edinilmiş deneyimler olmasına rağmen İsveç’in korona pandemisi ortaya çıktığında buna hazırlığının yeterli olmadığını kaydetti. Pandeminin İsveç’te kriz yönetimindeki zayıflıkları ve nüfusun sağlamlığını ortaya koyduğu belirtildi. Raporda ayrıca koruyucu kıyafet ve tıbbi teçhizat eksikliği eleştirildi. Tedarik zincirlerindeki boşlukların “en üst düzeyde planlama” konusundaki eksikliklere işaret ettiği belirtildi. Birçok Avrupa ülkesinin aksine İsveç’te virüsün yayılmasını önlemek için sokağa çıkma kısıtlamaları konmadı. Okullar, kafeler, barlar, restoranlar ve şirketlerin büyük bölümü açık kalmaya devam etti. Bu nedenle de nüfusu yaklaşık 10 milyon 300 bin kişi olan İsveç’te diğer İskandinav ülkelerine göre daha yüksek ölüm oranları kaydedildi. Vaka sayısının 70 bini geçtiği İsveç’te 5 bin 400’den fazla insan koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

isveç

 

Bilim dergisi Cell’de yayınlanan araştırma nisan ayında virüsün hücrelere tutunmak için kullandığı proteinlerin mutasyonu sonucu daha kolay bulaşır hale geldiği görüşünü destekliyor. Araştırmada şu ifadelere yer verildi: “Küresel izleme verilerimiz G614 değişim türünün D614’ten daha hızlı yayıldığını gösterdi. Bu virüsün daha bulaşıcı olduğu anlamına geliyor. Ancak ilginç şekilde G614’ün hastalığın ağır geçmesi üzerine etkisi olduğuna dair kanıt bulamadık. Mart ayının başına kadar G614 türü Avrupa dışında çok nadir görülüyordu ancak sonrasında dünya çapında sıklığı arttı.” Laboratuvar ortamında yapılan deneyler de G formunun, D formuna kıyasla üç ila dokuz kat daha bulaşıcı olduğunu gösterdi.

 

İl Hıfzıssıhha Kurulu yetkilerini aşan kararlardan bir an önce vazgeçmelidir

“Korona Günlüğü”nün “Toplumsal Mücadele – Sağlık Muhalefeti” başlığı altında toplumsal mücadele eylemlilikleri ve sağlık emekçilerinin taleplerine yer verildi.

HES’lerin ürettikleri enerjiyi nakledebilmek için Ordu’nun 6 ilçesini kapsayan enerji nakil hattı projesinin “Halkı Bilgilendirme Toplantısı’nın birincisi Fatsa Halk Kütüphanesi’nde yapılmak istendi. Belediye görevlileri ve iki muhtar dışında toplantıya katılan olmadı.

Baro başkanlarının Meclis kapısındaki oturma eylemi devam ediyor. #SavunmaDireniyor

savunma direniyor

 

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde 3 hafta boyunca sağlık emekçilerinin ödemelerinde yapılan kesintilere ilişkin devam eden eylemlerin başhekimlik ve anabilim dalı başkanlarının baskılarına rağmen kararlılıkla devam etmesi üzerine İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun sağlıkçıların eylem ve etkinliklerini yasaklanmasına SES İzmir Şubesi tepki göstererek: “İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu sağlık emekçilerinin sağlıkları için alınması gereken ama alınmayan önlemleri alın diye çığlıklarını duyurmaya çalışırken, devreye girmeliydi. Fakat buralarda sesi çıkmayan, asıl görevini yerine getirmeyen İl Hıfzıssıhha Kurulu emekçileri korumak için değil, onları engellemek için girişilen çabalara alet olmaktadır. İl Hıfzıssıhha Kurulunu da, bu sürecin parçası olmamaya, görevlerini yetkilerini aşan kararlardan bir an önce vazgeçmeye çağırıyoruz.” dedi.

izmir

 

Sağlık Bakanlığı’nın salgın verilerini aylar sonra açıkladığı, bilim kurulu üyelerinin her açıklamasının satır aralarında kararları hükümetin aldığı bilgisi var iken bir bilim insanı bu süreçte konuşmayacaksa ne zaman konuşacak? TTB Covid-19 izleme grubu üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala hakkında bir haber sitesinde yayınlanan röportajının ardından Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca “Halkı yanlış bilgilendirici ve paniğe sevk edici” açıklama iddiasıyla açılan soruşturma, protesto edildi. Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi tarafından yapılan basın açıklamasına sivil toplum örgütlerinin, sendikaların temsilcileri katıldı.

prof dr kayihan pala

 

Mersin’de sağlık meslek örgütleri yaptıkları basın açıklaması ile hükümete pandemi dönemi ek ödemelerinin ayrımsız ödenmesi çağrısında bulundu.

ABD’de yapılan son araştırmalara göre; George Floyd’un, öldürülmesinin ardından başlayan polis şiddeti ve ırkçılık karşıtı protestolar, geçmiş yıllarda yaşanan benzer hareketlere kıyasla ülkede kalıcı değişiklik getirme potansiyeli taşıyor.

george floyd eylemleri yasak dinlemedi adalet yoksa isyan var 738218 5

 

Kaorona Günlüğü raporunun tamamı için TIKLAYIN

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler