Salda gölü yok ediliyor

Burdur'un Yeşilova İlçesi'nde yer alan 185 metreye varan derinliğiyle Dünya'nın ise üçüncü derin gölü olan Salda Gölü devlet eli ile yok ediliyor. Salda Gölünü besleyen Düden Çayı üzerinde baraj yapımına başlanması tepkilere neden oldu. DSİ ise göleti halkın talep ettiğini savunarak zemin kazımaya başladı.

Salda gölü yok ediliyor

Burdur'un Yeşilova İlçesi'nde yer alan 185 metreye varan derinliğiyle Türkiye'nin en derin, Dünya'nın ise üçüncü derin gölü olan Salda Gölü devlet eli ile yok ediliyor. Salda Gölünü besleyen Düden Çayı üzerinde baraj yapımına başlanması tepkilere neden oldu.Devlet Su İşleri(DSİ) tüm bu tepkilere rağmen gölet yapımının yerel halk tarafından talep edildiğini savunarak Düden Çayı'na sulama amacıyla gölet inşaatında zemin kazıma çalışmalarına başladı.

Salda Gölü'nün eşsiz doğası ve yaşananlar

Salda Gölü, Burdur'un Yeşilova İlçesinde, ilçe merkezine 4 km. uzaklıkta, ormanla kalplı tepeler, araziler ve küçül alüvyol ovalarla çevrili hafif tuzlu karstik bir göldür. Yüz ölçümü 184 metreye varan derinliğiyle Türkiye'nin en derin gölüdür. Suyun terkibinde magnezyum, kil ,soda bulunması bazı hastalıkların tedavisinde yarar sonuçlar doğurmuştur. Salda Gölü ve çevresi 1989 yılında 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alınmıştır. Sit Alanı ve Tabiat Parkı olan bu bölgenin koruma altında olması gerekirken Devlet Su İşleri baraj yapımının yerel halk tarafından istendiğini gerekçe göstererek çalışmalara başlamıştır.

CHP Burdur Millet Vekili ve Çevre Komisyonu üyesi Mehmet Göker, 27 Temmuz 2015 tarihinde Salda Gölünü besleyen Düden Çayı üzerine gölet yapılması hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığına soru önergesi verdiğini söyledi. Göker, aradan geçen zamana rağmen hala cevap alamadığını söyledi.

Göl ekosisteminde bilimsel çalışmalar yürüten Yard. Doç.Erol Kesici İleri Haber'e verdiği demeçte, Salda Gölü'nün Dünyada Mars gezegeninin toprak yapısına benzerlik gösteren iki yapıdan biri olduğunu belirterek gölet inşaatını " Toprak ve kaya yapısı ve mavi-yeşil algleriyle Mars'taki yaşamın anahtarını taşıyan Salda Gölü yöre halkı istedi diye yok edilemez" sözleriyle eleştiriyor

Göldeki biyolojik çeşitliliğin bulunduğu yere gölet ve baraj yapılmasını "akıllara zarar bir uygulama" olarak niteleyen Erol Kesici, "Burdur'da tarımı heryerde yapabilirsiniz fakat Salda Gölünü yediden oluşturmanız imkansızdır.Giderek çöle dönüşen Burdur Gölü ve çevresinde kurutulan göllerden hala ders alınmadı mı? Baraj ve göletler, yapaydır, su deposudur. Doğal alanlar göller ise bölgedeki geçimin ve yaşamın belirleyicisi, hazırlayıcısı olan yaşam alanlarıdır" açıklamalarında bulundu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler