Salaz: Türkiye’nin Irak Kürdistanı’nda yapmak istediği komple işgaldir

Irak Kürdistanı’nda, Süleymaniye’de yaşamını sürdüren gazeteci Necmettin Salaz, TSK’nın Mahmur, Şengal ve Kandil’e yönelik hava saldırılarını değerlendirdi. Salaz “Yapmak istedikleri komple bir işgaldir. Bölge yönetiminde acizlik var” dedi.

Salaz: Türkiye’nin Irak Kürdistanı’nda yapmak istediği komple işgaldir

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Mahmur Kampı, Şengal ve Kandil'deki kimi bölgelere dönük 15 Haziran’da başlatılan hava saldırılarının ardından Milli Savunma Bakanlığı, Heftanin Bölgesine dönük kara harekatı başlatıldığını duyurdu. Hava saldırılarında bugüne kadar 6 sivil hayatını kaybetti. Türkiye saldırıları sürdüreceğini açıklarken, Irak Merkezi Hükümeti, saldırıları “egemenlik ihlali” olarak görüyor ve bu yönde açıklamalar yapıyor. Irak Merkezi Yönetimi, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’ı iki defa Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak nota verirken, Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) yaptığı açıklama ile Türk askerinin Irak’tan çıkarılması çağrısında bulundu.

Mezopotamya Ajansı’dan Ahmet Kanbal TSK’nın hava operasyonları ve yaşanan gelişmelere ilgili olarak Süleymaniye’de yaşamını sürdüren gazeteci Necmettin Salaz’la görüştü.

 

Operasyon her zaman vardı, dozu arttı’

Türkiye’nin bombalamalarının yeni olmadığını, yıllardan bu yana devam ettiğini hatırlatan Salaz, insansız hava araçlarının hayata geçirildiğinden bu yana Türkiye’nin kara operasyonu gerçekleştirmediğini söyledi. HPG güçlerinin insansız hava araçlarıyla uzun zamandır “taciz” edildiğini belirten Salaz, Türkiye’nin kara operasyonunda başarı elde etmesinin uzun zamandan bu yana mümkün olmadığının genel kabul gördüğünü dile getirdi. Türkiye’nin son hava saldırılarıyla bölgeye dönük operasyonun dozunun arttığını vurgulayan Salaz, Türkiye medyasında aktarılanın aksine Haftanin Bölgesi’ne asker indirmesinin yapılamadığını belirtti ve Türkiye’nin asker indirmede başarısız olduğunu ve bir kısım asker cenazelerinin Haftanin’de HPG’lilerin kontrol ettiği alanda olduğunu ifade etti.

 

‘Hükümetin önündeki tek seçenek savaş’

Devam eden operasyonda yerel askeri güçlerin doğrudan müdahil olmadığını sözlerine ekleyen Salaz, yerel unsurların daha çok lojistik ve istihbarat bilgisi paylaşımında bulunduğunu belirtti. Yakın zamanda Zînî Wertê bölgesine dönük hava saldırısı ve KDP pêşmergelerinin bölgeye yerleştirilmesine dikkati çeken Salaz, bugün gerçekleşen operasyonun Zînî Wertê’de yaşananlardan bağımsız olmadığını söyledi. Operasyonla Türkiye tarafının amaçladığının Irak Kürdistan Bölgesi ile Rojava arasındaki bağlantıyı kesmek olduğunu vurgu yapan Salaz, Türkiye’nin İran’a olası bir ABD müdahalesi beklentisi içinde hareket ettiğini ifade etti. Türkiye’nin bölgedeki askeri varlığı ile olası bir İran müdahalesine hazırlık içinde olduğunu sözlerine ekleyen Salaz, yaşananların iki ayrı bakış açısıyla değerlendirileceğini belirtti. Devlet açısından Kürt Sorununun “diyalog ya da bitirme” yoluyla çözülmenin hedeflendiğini hatırlatan Salaz, hükümet adına ise iç kamuoyu üzerinde milliyetçi tabanın elde tutulması ve seçim odaklı yaklaşıldığını dile getirdi. Türkiye’de devletin de AKP-MHP hükümetinin de iç ve dış politikalarının bir çıkmaza girdiğini anımsatan Salaz, “Devletin ve hükümetin önündeki tek seçenek savaştır. Yaşananlar bunu gösteriyor” dedi.

 

‘Kanıksatma hareketleri yapılıyor’

Türkiye’nin mevcut hava saldırılarıyla bir “kanıksatma hareketi” uyguladığını düşünen Salaz, “Türkiye bununla ‘ben bölgede zaten varım. Zaten haftada bir-iki bombalıyorum. Onun için benim varlığım zaten doğal’ demek istiyor. Bölge insanında da bir kanıksama yaratmak istiyor. Bu psikolojik bir savaştır aynı zamanda. Yapmak istedikleri komple bir işgaldir. Bölge yönetiminde bu anlamda bir acizlik durumu var. Türkiye’nin bölgede bir kargaşa beklediğini söyleyelim ama gerilla alanlarıyla ilgili hesabı genel bir hesaptır. Bir devlet politikası olarak bakıp, bir yok etme, bir bitirme hesabı içindedir” diye belirtti.

 

‘Türkiye sadece PKK için burada değil’

Irak merkezi yönetiminin operasyonla birlikte Türkiye’ye nota vermesi ve kınama açıklamalarının önemli olduğunu ancak bölge açısından yetersiz olduğunu ifade eden Salaz, “Karşı taraf tek bir mermi eksiltmiyor. Demek ki bu açıklamalar işe yaramıyor. Irak devlet olma pozisyonunu yitirmiş bir durumda” diye konuştu. Merkezi hükümet ile Federe hükümetin daha radikal adımlar atması gerektiğini aktaran Salaz, bölgede bulunan TSK askerlerinin sadece PKK için olmadığı uyarısında bulundu. Salaz, bunun için Irak Kürdistan Federal Bölgesi’nde yapılan bağımsızlık referandumu sürecindeki Türkiye’nin tutumunu hatırlattı. Halkın bölgesel yönetimden daha mantıklı yaklaşım sergilediğini dile getiren Salaz, bombardımanlarla bölge halkının 90’lı yıllarda Türkiye’de Kürt kentlerinin boşaltılmasına benzer bir şekilde göçertilmek istendiğini söyledi.

 

‘Kürtlerin birliği önemli’

Türkiye’nin saldırıları karşısında Irak’ın çözüm konusunda müdahalelerinin olabileceğini düşünen Salaz, esas çözüm adresinin ise Irak Kürdistan Federe Bölgesi olduğunu belirterek, “Çözüm Kürdistan’a özgü bir şeydir. Önce Kürtlerin birliği gerekiyor. Kürdistan’daki partilerin hepsinin bu başlıkta ortaklaşması gerekiyor. Yapılanların Kürdistan’a yapılan bir zulüm olarak görülmesi gerekiyor. Bunun karşısında Kürt olarak durabiliyorlarsa bu bir Irak’tan çok daha önemli. Bu bir ABD yaptırımından çok daha önemli hale gelir. Kürtler birlik sağlayabilirse Türkiye orada şimdi davrandığı gibi davranmayabilir. Öyle bir şansı kalmaz” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler