Sakarya'daki ırkçı saldırıyı paylaşan gazeteciye soruşturma

Gerger Fırat Gazetesi Haber Müdürü Özgür Boğatekin, Sakarya'da mevsimlik tarım işçilerine yönelik ırkçı saldırıyı Facebook hesabından paylaştığı için ifadeye çağrıldı.

Sakarya'daki ırkçı saldırıyı paylaşan gazeteciye soruşturma

 

Mardin’den fındık toplamak için Sakarya Karasu’ya giden mevsimlik tarım işçilerine yapılan saldırıyı Facebook hesabından paylaşan Adıyaman Gerger Fırat Gazetesi Haber Müdürü Özgür Boğatekin hakkında soruşturma açıldı.

‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ suçlamasıyla ifadeye çağrılan Boğatekin, ifade vermek için iki gün süre istedi.

Boğatekin Facebook paylaşımında işçilere yapılan saldırının videosunu “Taşları bağlayıp köpekleri salmışlar Kürtlerin üzerine” diye yazarak paylaşmıştı.

Boğatekin bir başka paylaşımında “Sakarya’daki ırkçı saldırının yankıları bizim Kürtlerden çıkıyor. Vallahi anlamış değilim” ifadelerini kullanmıştı.

Emniyetin açık kaynak araştırma raporunda “Özgür Boğatekin’in Facebook hesabının suç unsuru olabilecek paylaşımlarına ait ekran görüntüleri dosyada sunulmuştur” denildi.

 

'Artık çalışmaz hale geldik'

Bianet’ten Hikmet Adal’ın haberine göre: Boğatekin, “İkide bir 'Karakola gel' diye çağırıyorlar. Artık çalışmaz hale geldik. Her haberimize, her cümlemize, her kelimemize soruşturma açıyorlar” dedi. Paylaşımını Nasrettin Hoca’nın ‘Taşları başlamışlar köpekleri salmışlar’ şeklindeki sözüyle yaptığını dile getiren Boğatekin, olayı şöyle anlattı:

“Gönderim iyi beğeni almış ve çokça paylaşılmış. Bunun üzerine Adıyaman Siber Suçlarla Mücadele Şubesi paylaşımımdan 5 dakika sonra soruşturma açmış. Tabii araya hafta sonu girince Pazartesi çağırdılar ifadeye, emniyete gel dediler ama neden olduğunu söylemediler. Ben de yayın yasağı olduğu için Sakarya’da çocuğa cinsel istismardan tutuklanan tarikat şeyhi paylaşımlarım sandım.

“Ama gidip öğrendim ki o değilmiş. Haklı kin ve düşmanlığa tahrik etmek suçlamasıyla Sakarya’daki ırkçı saldırıdan çağırmışlar. Avukatlarım İstanbul’da olduğu için iki gün müsaade istedim. Yarın gidip ifade vereceğim."

 

'Demek doğru yoldayız'

Boğatekin haklarında açılan soruşturmaların çokluğunu ise şu örnekle anlattı:

“Geçtiğimiz ay emniyet bir çocuğa yönelik hırsızlık suçlamasıyla operasyon yaptı. Tüm gazetecileri çağırdı. Hırsız diye çocuğu sansürlemeden ifşa etti. Bunun üzerine biz de görüntüleri çekerek bir haber yaptık. “Adıyaman’da büyük operasyon: 1 Çocuğa 10 polis” diye aktardık olayı. Bu olaydan bir gün sonra yine bize soruşturma açıldı.

Her haberimize, her paylaşımımıza, her cümlemize soruşturma açıyorlar. Eğer bu davalar, soruşturmalar olmasaydı kendimizden şüphe ederdik. Soruşturma açıyorlarsa, üzerimize geliyorlarsa Adıyaman’ın tek yazan kaleminin biz olduğunu anlıyoruz.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler