Sakarya'da ırkçı saldırı: 'Kürdüz' diyen Kadir Sakçı öldürüldü

"Kürt müsünüz" sorusuna "evet" cevabını veren Kadir Sakçı ve oğlu Murat Sakçı saldırıya uğradı. Kadir Sakçı yaşamını yitirirken, oğlu Burhan Sakçı ise ağır yaralandı. Saldırgan kendisini "Sarhoştum" diye savundu.

Sakarya'da ırkçı saldırı: 'Kürdüz' diyen Kadir Sakçı öldürüldü

Sakarya'nın Hendek ilçesinde Kürtçe konuştukları gerekçesi ile silahlı saldırıya uğrayan Kadir Sakçı (43) yaşamını yitirirken, ağır yaralanan oğlu Burhan Sakçı (16) ise hastanede tedavi altında alındı. 
Irkçı saldırı 16 Aralık pazar günü, Sakarya'nın Hendek ilçesi Yenimahalle'de meydana geldi. Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre; Muşlu olan Kadir Sakçı, oğlu Burhan Sakçı'yı berberden aldı. Baba ve oğul kıraathane önüne doğru gelince Hikmet Usta (55) ve yanında bulunanlar tarafından önleri kesildi.

Yolda Kürtçe konuştukları iddiasıyla baba ve oğula "Kürt müsünüz, Suriyeli mi?" diye soran Usta, baba ve oğulun "Evet Kürt'üz" demesiyle "Zaten sizi sevmiyorum" diyerek belindeki tabancayı çıkarıp ateş etti. Olayda yaralanan baba-oğul Sakarya Hastaneye kaldırıldı.Tüm müdahalelere rağmen baba Sakçı yaşamını yitirdi. Aynı saldırıda yaralanan oğlu Burhan Sakçı'nın ise tedavisi devam ediyor.
Saldırının ardından Bursa'ya kaçan saldırgan Hikmet Usta gözaltına alındı. Saldırıya ilişkin konuşan yaşamını yitiren Kadir Sakçı'nın kardeşi Fahrettin Sakçı, kardeşi Kadir Sakçı ile yaralanan yeğeni Burhan Sakçı'nın gece saatlerine kadar yanında olduklarını, yanından ayrıldıktan sonra mahalledeki kahvenin önünde geldiklerinde saldırıya uğradıklarını ifade etti. Sakçı olayı şu sözlerle anlattı: "Burada kendisine sarhoş süsü veren bir kişi önlerini kesiyor. Burada 'siz Kürt müsünüz yoksa Suriyeli mi?' diye soruyor. Kardeşim ve yeğenimde 'biz Kürt'üz' diye yanıt veriyor. Bir iki el ateş ediyor."

Fahrettin Sakçı, edindikleri bilgilere göre saldırgan Hikmet Usta, "Olay esnasında sarhoştum, hatırlamıyorum" dediğini söyledi.  

Fahrettin Sakçı, 2006 yılında da kardeşi Sabri Sakçı'nın aynı şekilde sokak ortasında vurulduğunu dile getirdi. Fahrettin Sakçı, kardeşini vuranların 4 kişi olmasına rağmen, bir kişiye ceza verildiğini ancak ceza verileninde kısa sürede çıktığını söyledi. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler