Şair Ahmet Telli, Hacettepe Üniversitesinde tehdit edildi

Hacettepe Üniversitesinde söyleşiye katılan Şair Ahmet Telli bir grup öğrenci tarafından, 'Hacettepe sana mezar olacak' sözleriyle tehdit edildi.

Şair Ahmet Telli, Hacettepe Üniversitesinde tehdit edildi

Hacettepe Kitap Topluluğu’nun davetiyle dün Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde, ‘Cumhuriyet Döneminde Edebiyat’ konulu söyleşinin konuğu olan Şair Ahmet Telli bir grup öğrenci tarafından tehdit edildi.

Gazete Duvar'dan Serkan Alan'ın haberine göre, Telli, bölüm sekreterinin, “Salonu boşaltın tutamıyoruz kapıdakileri” dediğini söyleyerek öğrenciler arasında tartışma yaşanmaması için salondan tek başına ayrıldı.

‘Gençleri tehlikeye atmamak için tek başına salondan çıktım' 

Etkinliği düzenleyen öğrencilere bir şey olmaması için söyleşinin ardından tek başına okuldan çıkmak istediğini, bu sırada kalabalık bir grup tarafından yolunun kesildiğini belirten Telli yaşananları şöyle anlattı, “Çok nahif ve keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Çok memnun olduklarını söyledi öğrenciler. Söyleşi devam ederken bölüm sekreteri içeriye girdi. ‘Salonu boşaltın tutamıyoruz kapıdakileri’ dedi. Sonrasında etkinliği düzenleyen gençleri tehlikeye atmamak için tek başıma salondan çıktım. Kapıda bekleyen 30-35 kişilik güruhun arasından geçtim. Arkamdan slogan atmaya tehdit etmeye başladılar. ‘Hacettepe sana mezar olacak’ diyerek bağırdılar. Taksiye gidene kadar sloganları devam etti.”

Tepki geçikmedi: Ahmet abi vicdanımızdır

Yaşananların ardından şair, yazar, sanatçı dostları ve sevenleri Ahmet Telli’ye sosyal medyadan yaptıkları paylaşımlarla destek oldu. Yapılan paylaşımlarda saldırı ve tehditler kınanırken, usta şairin yanında olunduğu belirtildi. Sosyal medyada öne çıkan paylaşımlardan bazıları şöyle:  

Ahmet Ümit: Şiiri kaba güçle engellemeye çalışmak ancak barbarların girişebileceği bir aptallıktır.

Eren Aysan: Ahmet Abi bizim vicdanımızdır. Ve böyle bir ülke her defasında onulmaz yaralar açılıyor kalbimizde.

Hicri İzgören: Şunu da kayda geçelim bir zahmet… Ne Ahmet Telli ne de şiir hiçbir tehdide boyun eğmez..

Asuman Susam: Korkmayın sizin aynınız olmayandan. Fikirden, şiirden, kuruduğunuz yere su taşıyandan, çürüğünüzü temizleyenden. Yüzü hayata dönük olandan. Öldürmekler, linçler, mezarlar hepsi içiniz.

Haydar Ergülen: Ahmet Telli’yi 12 Eylül faşizmi korkutamadı, bu yancı faşistler mi korkutacak?

Barış Atay: “Kavgadan uzak kalmışsan sevdadan da uzak kalmışsın demektir” diyen cesur, onurlu bir şairdir Ahmet Telli. Sizin faşist baskılarınıza, boş tehditlerinize pabuç bırakacak, geri adım atacak değil! 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler