Sağlık görevlisinin telefonda konuştuğu enkaz altındaki Azize kurtarıldı

Elazığ'da hayat kurtarmak için zamanla yarışan bir görevli, enkaz altında kalan ve Türkçe bilmeyen kişiye ne yapması gerektiğini, aynı enkaz altında kalan Azize adlı bir kişinin yardımıyla Kürtçe olarak anlattı. Azize adlı depremzede 17 saat sonra enkazdan kurtarıldı.

Sağlık görevlisinin telefonda konuştuğu enkaz altındaki Azize kurtarıldı

Elazığ’daki kurtarma çalışmaları sırasında bir sağlık görevlisinin enkaz altında kalan kişilerle iletişim kurma çalışmaları görüntülendi. Görüntülerde görevli, enkaz altındaki Azize adlı kişiye, Türkçe bilmeyen yakınına iletmesi için Kürtçe talimatlar verdi.

'Türkçe bilmeyen yakınına iletmesi için Kürtçe talimatlar'

“Teyzeye ‘Neren ağrıyor?’ diye sor. Burnundan nefes almasını söyle” diyen görevli, sözlerine şöyle devam etti: “Azize bak canım, hepimiz yukarıdayız. Siz ikiniz birbirinizle konuşun. Sen sürekli teyzeye seslen. Azize telefonunun şarjına bak. Telefonunu uzak yerde tutma. Arada diğer teyzeyle konuş. Beni dinle. Fatma’nın annesini çıkardık, hiçbir sıkıntı yok. Sen beni dinle. Eşinin de mi sesi geliyor? Eşin konuşuyor mu? Konuşabilen herkese seslen. Çocuklarına seslen. Hepsini konuştur. Hiç kimse uyumasın. Hepsine tek tek seslen. Herhangi birinin sesi kesildiği zaman hemen bizi arıyorsun, biz yukarıdayız. Onlara diyeceksin ki burnunuzdan nefes alın, ağzınızdan verin. Sakin sakin. Hani doğum yaparken nefes alıp veriyordun ya aynen o şekilde hepiniz nefes alıp verin.''

'Hepsini konuştur'

''Hepsini konuştur. Senden haber bekliyoruz. Rahat ol. Az kaldı. Sadece sakin ol. Azize bak sen bir annesin. Aşağıdaki herkesin annesi şu an sensin. Tek iletişim kurduğumuz kişi sensin. Sen daha güçlü olacaksın. Kesinlikle ağlamıyorsun, hepsine destek oluyorsun.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler