Sağlık emekçileri yürüdü

Sağlık emekçileri yürüdü

İstanbul Üniversitesi’ne bağlı hastanelerde bugün sağlık emekçileri greve gitti. Acil servisler ve işlemler ile ağır hastaların bulunduğu Onkoloji ve Kardiyoloji’nin kimi bölümleri hariç greve katılım yüzde 80’leri bulurken, emekçiler Çapa ve Cerrahpaşa’da yürüyüş ile grevi duyurdular.

Emekçiler üniversitenin performans ödemelerini eşit ve adil bir biçimde dağıtılmadığını düşünürken, üniversite yönetimi ile yaptıkları görüşmede “hastahanelerin zarar ettiği, daha fazla çalışırlarsa daha fazla ödeme alabileceklerini” cevabını aldılar. Bu cevap üzerine greve giden emekçiler, “yorgun ve yoğun çalışıyoruz, performans alamıyoruz” başlıklı bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Grev KESK’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) öncülüğünde gerçekleşirken, Sağlıkta Sınıf Tavrı’da destek verdi.

Yürüyüşün ardından basın açıklaması okundu. Basın açıklamasını okuyan SES Aksaray Şube Başkanı Aydın Erol, yaşadıklarının “üniversitenin çökertilmesinin ve çalışanlarının buna alıştırılması” olarak değerlendirdi. “Türkiye’nin en prestijli hastanelerinden olan kurumlarının sağlıkta dönüşüm yasası ile birlikte içinin boşaltıldığına” dikkat çeken Erol, “uzun süredir kendilerine zarar edildiği gereçkçesiyle ayda 5 kuruşluk performans ödemesi yapıldığını” belirtti.

Yaptıkları araştırmaya değinen Erol, “diğer kamu hastanelerinde 100 ile 800 TL ek ödeme” yapıldığını, bunu gerekli makamlara ilettiklerinde ise cevap alamadıklarını belirtti. İÜ’de bulunan tüm sağlık emekçileri ile birlikte grev kararı aldıklarını belirten Erol, sürecin devam etmesi halinde önümüzdeki aylarda daha uzun süreli grev yapacaklarını bildirdi. Basın açıklamasının ardından sendikanın düzenlediği foruma geçildi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler