Sağlık çalışanları testten geçiriliyor mu?

HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları, COVİD-19 nedeniyle sağlık emekçilerinin sorunlarıyla ilgili Sağlık Bakanı Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Hatimoğulları, “Kovid-19 hasta temas ya da şüphesi olanlardan başlanarak bütün sağlık çalışanları testten geçirilmekte midir?” diye sordu.

Sağlık çalışanları testten geçiriliyor mu?

 

SiyasiHaber

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle soru önergesi veren Halkların Demokratik Partisi Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Covid-19 salgını nedeniyle yoğun emek ortaya koyan sağlık çalışanlarının sorunları ve talepleriyle ilgili bir dizi soru sordu.

Tülay Hatimoğulları, “Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi’nin yaptığı açıklamada değinildiği gibi salgınla mücadelenin başarıyla yürütülebilmesinin ancak şeffaflık ve açıklık politikası ile mümkün olduğunu vurgulayarak, “Sağlık emekçileri tarafından, muayene ve takip ettikleri hastalar hakkında bilginin ya hiç verilmediği ya da çok geç verildiği bilgisi paylaşılmaktadır. Bu bilgilendirme sadece ilgili sağlık emekçileri için değil, beraber çalıştığı diğer sağlık emekçileri ve tedavi edilen hastaların sağlığının korunması açısından da hayati derecede önemlidir” dedi.

Pandemi ile mücadelenin toplumun tamamını ilgilendiren, bütün yurttaşların sorumluluk alması gereken top yekün bir mücadele olduğuna işaret eden Hatimoğulları, Salgının toplum içinde yaygınlığı hakkında kamuoyu yeterince bilgilendirilmezse halk kişisel önlemlerin önemi konusunda yeterince ikna edilemez. Bu süreç ancak halkla paylaşılan bilgiler ışığında, şeffaflık ve açıklık politikası ile sağlıklı bir şekilde yürütülebilir” diyerek Bakan Koca’ya şu soruları yöneltti.

“1. Hekimler hastalarının test sonuçları hakkında aynı gün bilgilendirilmekte midir?

2. Koruyucu ekipman ve çalışma düzeninde hiçbir eksiklik  ve aksaklık yaratılmaması için önlemler alınmakta mıdır?

3. Kovid-19 hasta temas ya da şüphesi olanlardan başlanarak bütün hekim ve sağlık çalışanları testen geçirilmekte midir?

4. Pandemiye ilişkin; hastalığın şehirlere, yaş, cinsiyet ve mesleklere göre dağılımı içeren veriler, Sağlık Bakanlığı resmi web sitesinde ayrıntılarıyla açıklanacak mıdır?

5. Klinik ve radyolojik olarak COVID-19 hastalığı ile uyumlu hastaların ve temas ettikleri kişilerin belirlenmesi ve izolasyonu için nasıl bir çalışma yürütülmektedir? Kamuoyu ile bu çalışma paylaşılacak mıdır?

6. Güney Kore’de sağlık emekçilerinin riskini azaltmak için uygulanan, kabinler aracılığı ile hastadan örnek alınması, kabinlere negatif hava basıncı verilmesi ve her hastadan sonra kabinlerin dezenfekte edilmesi gibi uygulamalar üzerinde Bakanlığınızca çalışmalar yürütülmekte midir?

7. Sağlık Bakanlığı tarafından COVID-19 olası vaka tanımına “Ani başlangıçlı ateş ile birlikte öksürük veya nefes darlığı olması ve burun akıntısı olmaması” ölçütü de dahil edildi. Bu belirtileri gösteren her hastaya test yapılmakta mıdır?”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler