Sağlık Bakanlığı’nda uzman hekimlerin istifa süreci mobinge dönüştü

Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan uzman hekimlerin istifalarının kabul edilme sürecinde ciddi sorunlar yaşanıyor. Uzman hekimlerin kamu görevinden ayrılmak için verdikleri istifa dilekçeleri Sağlık Bakanlığı’nda aylardır bekletiliyor. Yaklaşık 80 uzman hekim ise milletvekili adaylığı gerekçesiyle istifa etti.

Sağlık Bakanlığı’nda uzman hekimlerin istifa süreci mobinge dönüştü

SiyasiHaber - Sağlık Birimi

Sağlık Bakanlığı’nın istifa ile ilgili komisyonunun uzun süredir istifaları değerlendirmek için toplanmadığı ve önümüzdeki süreçte de ne zaman toplanacağının belirsiz olduğu belirtiliyor. Çalıştığı kamu hastanesinden ayrılmak için istifa dilekçesi veren yüzlerce hekim Sağlık Bakanlığı’ndan yanıt bekliyor. Sağlık Bakanlığı’na istifa dilekçelerinin durumu için ulaşmaya çalışan hekimler bu konuda aydınlatıcı bilgi verecek herhangi bir muhatap bulamıyor. Bu hekimlerin arasında altı aydır istifa dilekçesinin sonuçlanmasını bekleyenler var.

İstifalar kamudan ihraç mekanizmasına dönüşüyor

Hekimler Sağlık Bakanlığı onayı beklemeden görevinden ayrılmaya kalktığında ‘OHAL döneminde usule uygun olmayan istifa’ kapsamına alınıp ağır bir yaptırımla karşılaşarak, tekrar kamuda çalışma hakkını süresiz olarak kaybediyorlar. Usule uygun olmayan istifalar adeta kamudan ihraç mekanizmasına dönüşüyor. Zorunlu hizmet süresini tamamlayarak ayrılmak isteyen veya özelde çalışmak için kamudan ayrılmak isteyen hekimler adeta mobing uygulamasına dönüşmüş bir istifa süreci yaşıyor.

Hekimler kamudan ayrılabilmek için milletvekili adaylık mekanizmasını mı kullanıyor?

24 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı olabilmek için kamu görevinden istifa eden uzman hekimlerin sayısının oldukça yüksek olması bu soruyu akıllara getirdi. Medimagazin isimli internet sitesinde yer alan listeye göre adaylık için istifa eden uzman hekim sayısı 80’e yaklaştı. Hekimlerin usulüne uygun istifa edebilmek için bu yolları denemek zorunda kalmış olma ihtimali bile istifa sürecinin uzman hekimlere yaşattığı olumsuz süreci gözler önüne seriyor.

Geçtiğimiz dönemde güvenlik soruşturmaları nedeniyle yüzlerce genç hekimin ataması yapılmayarak hekimlik hakları elinden alınırken, bir yandan da yüzlerce hekimin istifalarına aylardır yanıt verilmeyerek belirsizlik içinde bekletilmesi OHAL döneminin devlet bürokrasisinin çalışanların hayatını nasıl mahvettiğinin iki uç örneğini ortaya koyuyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler