Sağlık Bakanlığı: ‘14 bin çocuk ölüm riskiyle karşı karşıya kalabilir’

Sağlık Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada, “Aşılamanın kesintiye uğraması durumunda çocuk yaş grubunda 14 bin 296 ölüm gerçekleşebilir.” denildi.

Sağlık Bakanlığı: ‘14 bin çocuk ölüm riskiyle karşı karşıya kalabilir’

Hekimlerin uyarılarına karşın çocuğunu aşılatmayan aile sayısının bir yıl içinde yüzde 100’ün üzerinde artarak 23 bine çıktığı açıklandı. 

‘Ölümcül hastalıkları önlüyor’ 

Söz konusu bilgilerin gündeme taşınmasının ardından dün Sağlık Bakanlığı tarafından ‘aşı’ konusunda yeni bir açıklama yapıldı. 

Aşı yapılmamasının doğuracağı risklere işaret eden Bakanlık, aşıyla çocukların ölümcül hastalıklardan korunacağını vurgulayarak, şöyle devam etti: 

“Aşı, halk sağlığı açısından önemli bir konu olup, ‘Sağlıklı nesiller’ ve ‘Sağlıklı bir gelecek’ demektir. Aşılama hizmetleri Bakanlığımız tarafından başarılı bir şekilde sürdürülmektedir. Aşılar dünyada en çok uygulanan biyolojik ürünlerdir. Aşılamanın temel amacı özellikle bebek ve çocuklarda olmak üzere toplumda aşı ile önlenebilir hastalıkların ortaya çıkışını engellemektir. Aşılama sayesinde ölümcül olan birçok hastalık önlenmiş, milyonlarca çocuğumuz sakatlık ve ölüm riskinden korunmuştur. Bakanlığımız tarafından aşı konusunda doğru ve sağlıklı bilgilendirme yapmak, varsa kafalarda oluşan soruları gidermek maksadıyla ‘asi.saglik.gov.tr’ adıyla bir web sayfası oluşturulmuştur. Toplumsal farkındalık amacıyla hazırlanan bu sayfa, önemli hizmetler ifa edecektir. Vatandaşlarımız aşı konusunda her türlü doğru bilgiye bu site üzerinden ulaşabilecektir.” 

(Birgün)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler