Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya çelişkili veri sorusu

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları TBMM’de, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya çelişkili koronavirüs verilerini sordu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya çelişkili veri sorusu

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

 

Soru önergesinde “Türkiye’de 18 Mayıs – 17 Haziran 2020 tarihleri arasındaki son bir ayda Sağlık Bakanlığı tarafından bildirilen toplam doğrulanmış olgu sayısı 33.292’dir ve gün başına ortalama 1.074 doğrulanmış olgu düşmektedir. Oysa Sayın Bakan’ın “Son bir ayda günlük ortalama vaka sayısı” olarak 10 kente ilişkin verdiği günlük olgu sayıları toplandığında günlük ortalama olgu sayısının 1.099 olması anlaşılamamış, yalnızca 10 ile ait olması ve geriye kalan 71 ildeki olgu sayıları nedeni ile de soru işaretleri doğurmuştur.” ifadelerine yer verilirken Sağlık Bakanı’na 7 adet soru yöneltildi.

 

71 İlin verileri açıklanacak mı?

Sorularda Sağlık Bakanlığı’nın yapılan hatanın nedenini açıklaması istenirken, 71 ilin verilerinin ne zaman açıklanacağı soruldu. 17 Haziran’da açıklanan verilerin neden diğer günlerden fazla olduğu da Bakan Koca’ya sorulurken açıklanan vakaların %60’ının İstanbul’dan bildirildiği hatırlatıldı ve Bakanlığın İstanbul’a yönelik özel bir planı olup olmadığı da soru önergesinde kendine yer buldu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler