Sadece İstanbul’daki kamu hastanelerinde enfekte olan sağlık çalışanı sayısı 100’ü geçti

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu yayımladığı raporda sadece İstanbul’daki kamu hastanelerinde enfekte olan sağlık çalışanı sayısının 100’ü geçtiğini açıkladı.

Sadece İstanbul’daki kamu hastanelerinde enfekte olan sağlık çalışanı sayısı 100’ü geçti

 

SiyasiHaber

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu, “Korona Günlerinde İstanbul’da Sağlık - 1) Kamu Hastaneleri Raporu” başlığıyla bir rapor yayımladı. Rapor İstanbul’daki kamu hastanelerindeki sorunlara dikkat çekiyor ve alınması gereken önlemleri sıralıyor. Raporda en dikkat çekici husus sağlık çalışanlarının içinde bulunduğu koşullar.

 

Sürece ciddi hazırlık yapılmadı

İstanbul Tabip Odası Raporu’nda hastalığın ilk görülmeye başlandığı tarihten bu yana geçen iki buçuk aylık zaman zarfında İstanbul’daki kamu hastanelerinde ciddi bir hazırlık çalışması yapılmadığının altı çiziliyor.

Raporda, hastanelerde görülen ve halen devam etmekte olan maske, önlük, eldiven, gözlük, vb kişisel koruyucu malzeme eksikliğinin bu hazırlıksızlık durumunu gösterdiğini ileri sürülüyor.

Rapora göre hazırlıksızlık sadece “malzeme eksikliği” ile sınırlı değil, daha büyük sorun “organizasyon eksikliği.”

 

Enfekte olan sağlık çalışanı sayısı yüzü geçti

İstanbul Tabip Odası Raporu gerek malzeme gerek organizasyondaki “hazırlıksızlık” nedeniyle İstanbul’daki kamu hastanelerinde enfekte olan sağlık çalışanı sayısının yüzü geçtiğini belirtiyor.

Raporun ilgili bölümü şöyle:

“Bu hazırlıksızlık ve Türkiye’de Covid-19 vakalarının tespitindeki gecikme, bu salgında en öncelikli risk grubunda yer alan hekimler, sağlık çalışanlarının enfekte olmasına yol açmış, bazı hastanelerde Covid-19’lu hastalarla temaslı hekimlerin bu süreçte de 24 saatlik nöbetler şeklinde çalıştırılması karşılaştıkları virüs yükünün artmasına yol açmış, neticede İstanbul’daki kamu hastanelerinde bugüne kadar enfekte olan hekim, sağlık çalışanı sayısı yüzü geçmiştir.”

 

Sağlık çalışanlarına testlerde eksiklik yaşanıyor

Tabip Odası bu duruma rağmen sağlık çalışanlarına yapılması gereken testlerde eksiklik yaşandığını belirtiyor. Oda raporunda bunu şöyle belirtiyor:

“Durum böyle olmasına karşın Covid-19 hastasıyla korunmasız olarak temas eden, semptom gösteren hekimlere, sağlık çalışanlarına yapılması gereken testlerde ciddi eksiklikler yaşanmaktadır.”

 

Eğitim yetersiz

Oda Raporu sağlık çalışanlarına pandemi önlemleri çerçevesinde yeterli eğitim verilmediğini de belirtiyor.

“İstanbul’daki kamu hastanelerinin çoğunda pandemi planları tam olarak uygulan(a)mamakta, başta klinik dışı branşlardan görevlendirilenler olmak üzere hekimlere, sağlık çalışanlarına pandemi önlemleri çerçevesinde yeterli eğitim verilmemiştir.”

 

Hidroksiklorokin temininde zorluk yaşanıyor

Oda Raporu yüksek riskli sağlık çalışanları için önerilen hidroksiklorokin temininde de zorluk yaşandığının altını çiziyor.

“Gerek hastalar gerekse Covid-19 hastalarıyla korunmasız olarak temas eden yüksek riskli sağlık çalışanları için önerilen hidroksiklorokinin temininde hastanelerde ciddi zorluklar yaşanmaktadır.”

Son Haberler

Popüler Haberler