Ruya Dışişleri Sözcüsü: 'İdlib’teki gerilimin nedeni Ankara'

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İdlib'deki durumun kötüye gitmesinin kaynağını Ankara'nın yükümlülüklerini kronik bir şekilde yerine getirmemesi olarak açıkladı.

Ruya Dışişleri Sözcüsü: 'İdlib’teki gerilimin nedeni Ankara'

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamalarda İdlib’te son günlerede yaşanan gerginliklerle ilgil sorumlunun Ankara olduğuna işaret ederek, "Mevcut gerilimin nedeni olarak, Türkiye'nin 17 Eylül 2018 tarihli Soçi Mutabakatı'ndaki yükümlülüklerini kronik olarak yerine getirmemesini ve Ankara'nın kontrolü altında tuttuğu sözde ılımlı, silahlı, muhalif grupları Suriye'nin kuzeydoğusuna Barış Pınarı Harekatı bölgesine ve Libya'ya göndermesini görüyoruz" diye konuştu.

Sputnik Haber Ajansı’nın haberine göre, “Önümüzdeki dönemde Rus ve Türk temsilcilerin İdlib sorununa kapsamlı bir çözüm bulunması için çalışmalarına devam etmelerini bekliyoruz.” diyen, Zaharova,  Rus heyetinin geçtiğimiz günlerde Ankara’da olduğunu hatırlarak, yeni temaslarla ilgili takvimin oluşturulduğunu söyledi.

 

“Rus tarafı Suriye'de sivillere saldırmıyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya ve Suriye ordularının sivilleri hedef aldığına dair açıklamaları sorulan Zaharova,  Rus tarafının Suriye'de sivilleri vurmadığını ifade ederek, erdoğan’ın suçlamalarını reddetti

Zaharova, "Bu suçlamaları kabul etmiyoruz. Biz tutumumuzu ortaya koyuyoruz. Tarafların farklı görüşleri var ve bilhassa bunun için iki ülkenin temsilcileri arasında istişareler gerçekleştiriliyor" dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler