Rusya’dan Türkiye’ye uyarı: ‘Suriye’deki TSK varlığı yarı-özerk bölgelere yol açmamalı’

Peskov, ikili anlaşmalar uyarınca TSK’nin Suriye topraklarında faaliyet gösterme hakkı olsa da, bu faaliyetin “yarı-özerk bir bölgenin açığa çıkmasına yol açmaması ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü tehdit etmemesi gerektiği”ni söyledi.

Rusya’dan Türkiye’ye uyarı: ‘Suriye’deki TSK varlığı yarı-özerk bölgelere yol açmamalı’

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye’nin Suriye’deki askeri operasyonlarının yarı-özerk bölgeler açığa çıkmasına yol açmaması ve ülkenin toprak bütünlüğünü tehdit etmemesi gerektiği konusunda uyardı.

Russia Today’in haberine göre Peskov, pazar günü yaptığı konuşmada, 1998 anlaşması uyarınca TSK’nin Suriye topraklarında faaliyet gösterme hakkı olsa da, bu faaliyetin “yarı-özerk bir bölgenin açığa çıkmasına yol açmaması ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü tehdit etmemesi gerektiği”ni söyledi.

AKP himayesinde cihadistanlar

IŞİD’e ve YPG’ye karşı askeri operasyonlar yürütme gerekçesiyle 2016’dan bu yana Suriye’nin kuzeyinde varlık gösteren TSK, El Kaide ile açık ya da örtük bağlantı içinde bulunan ya da ideolojik olarak farksız çizgideki cihatçı gruplarla birlikte hareket ediyor.

Bu cihatçı gruplar AKP iktidarının desteği ile TSK kontrolündeki bölgelerde fiili özerk yapılar oluşturmaya doğru gidiyor.

Uluslararası alanda terörist olarak kabul edilen Heyet-i Tahrir’uş Şam ve Türkistan İslam Partisi gibi gruplar ise AKP’nin politik, TSK’nin askeri koruması altında İdlip’in büyük çoğunluğunda hakimiyetlerini sürdürüyor. Rusya da son dönemde giderek artan bir biçimde bu cihatçı varlığından rahatsızlığını dile getiriyor.

Sendika.Org

Etiketler: Rusya, Türkiye, Suriye, TSK, Peskov

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler