Rusya’da yolsuzlukları araştıran gazeteci Golunov serbest bırakıldı

Moskova’da yerel yönetimdeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili araştırma yapan gazeteci Ivan Golunov’un ev hapsi kararının kaldırıldığı açıklandı.

Rusya’da yolsuzlukları araştıran gazeteci Golunov serbest bırakıldı

Rusya’da bağımsız haber kurumu Meduza bünyesinde çalışan 36 yaşındaki gazeteci Ivan Golunov, Perşembe günü uyuşturucu satmaktan gözaltına alınmış ve ev hapsine çarptırılmıştı.

Rusya İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev, Golunov’un ev hapsi kararının kaldırıldığını söyledi.

Kolokoltsev ayrıca, gazetecinin gözaltına alınma süreciyle ilgili de soruşturma başlatıldığını, görevli polislerin ise açığa alındıklarını söyledi.

İçişleri Bakanı konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Biyolojik, kriminal, genetik ve parmak izi testleri Ivan Golunov’un suça bulaştığına dair delil içermediğinden. Bugün kendisinin ev hapsi kararı kaldırılıyor ve üzerine atılı tüm suçlamalar düşüyor” dedi.

Moskova’da yerel yönetimdeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili araştırma yapan gazeteci Golunov, 6 Haziran’da uyuşturucu satma girişiminde bulunmak suçlamasıyla gözaltına alınmıştı.

Söz konusu gözaltının siyasi amaçlar güttüğüne dair çok sayıda yorum yapılmış, Rusya’da yayın yapan Vedomosti, Kommersant ve RBK gazeteleri ortak manşet atarak Golunov’un gözaltına alınmasına yönelik soru işaretlerini gündeme getirmişlerdi.

(Gazete Karınca)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler