Rusya'da referandum sonuçlandı: Putin 2036'ya kadar görevde kalabilecek

Putin'in modern çarlık sistemini devam ettirmesine yönelik hazırlanan yeni anayasa teklifi yapılan referandumda yüzde 74'lük bir destek alarak yasalaştı. Yeni kanunlara göre Putin 2036'ya kadar görevde kalabilecek.

Rusya'da referandum sonuçlandı: Putin 2036'ya kadar görevde kalabilecek


Rusya'da anayasa değişiklikleri üzerine yapılan referandumda çoğunluğun "Evet" oyu kullanmasıyla Vladimir Putin'in 2036'ya kadar görevde kalmasının önü açıldı.
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 2036 yılına kadar görevde kalabilmesinin önünü açan anayasa değişikliği için 25 Haziran’da başlayan referandum süreci sona erdi.  Sandıkların yüzde 98’i açıldı. Buna göre seçmenlerin yüzde 78’ine yakını “Evet” oyu kullandı. 
 
Rusya anayasası, Putin'in görevinin 2024'te sona ermesini sağlıyordu. Değişikliklerle birlikte Putin'in yeniden devlet başkanlığına aday olabilecek.
 
Değişiklikler, “yüksek asgari maaş ve emeklilik maaşı”, “eşcinsel evliliklerin yasaklanması” “Tanrı'ya inanmanın temel bir değer olarak dahil edilmesi” ve “Rus hukukunun uluslararası normlar üzerindeki önceliğini” sağlıyor.
 
Navalny: Sonuçlar büyük bir yalan
Rusya’nın muhalif lideri Alexesi Navalny, “Açıkladıkları sonuçlar tamamen uydurma ve büyük bir yalan” dedi. Navalniy, koroavirüs nedeniyle şu anda eylem düzenlemeyeceklerini ifade ederken, sonbaharda adaylarının bölgesel seçimlere katılmasının engellenmesi durumunda dev gösteriler yapacaklarını ifade etti. Navalny, "Putin'in en çok korktuğu şey sokak" dedi.
 

(MA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler