Rusya: Türkiye S-400'leri Moskova'nın izni olmadan ABD'ye satamaz

Rusyalı yetkili Vorobyeva, 'Rus tarafının resmi izni olmadan bu ürünlerin üçüncü ülkelere teslim edilmesi veya yeniden ihraç edilmesi mümkün değil' dedi.

Rusya: Türkiye S-400'leri Moskova'nın izni olmadan ABD'ye satamaz

 

Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemini kabul etmeyen ABD çözüm olarak füze sisteminin satın alınmasını önerdi ancak bu öneri Rusya'dan olumsuz karşılık buldu.

Sputnik'in haberine göre, Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Sözcüsü Mariya Vorobyeva, Türkiye’ye teslim edilen S-400 füze savunma sistemlerinin Rusya’nın izni olmadan yeniden ihraç edilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

ABD’li Senatör John Thune’un sunduğu Türkiye'nin elindeki S-400’leri satın alma teklifini değerlendiren Vorobyeva, S-400 füze savunma sistemlerinin Rusya’nın izni olmadan yeniden ihraç edilmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

Vorobyeva, "Askeri ürünlerin ihracatını gerçekleştirmek için ekipmanlarımızın alıcısının Rus tarafına nihai kullanıcı sertifikası sunması gerekiyor. Bu nedenle, Rus tarafının resmi izni olmadan bu ürünlerin üçüncü ülkelere teslim edilmesi veya yeniden ihraç edilmesi mümkün değil” ifadelerini kullandı.

ABD’li Senatör Whip John Thune, Washington ile Ankara arasındaki anlaşmazlığı çözmek için, 2021 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nda Türkiye’nin elindeki Rus S-400 füze savunma sistemlerinin satın alınmasına olanak verecek bir değişiklik teklifi sunmuştu. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler