Rusya: Suriye yarından itibaren İdlib'de tek taraflı ateşkes uygulayacak

Rusya, Suriye devletinin 31 Ağustos tarihinden itibaren çatışmaların yoğunlaştığı İdlib bölgesinde tek taraflı ateşkes ilan edeceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise İdlib ile ilgili gelişmelerin henüz Türkiye’nin istediği seviyede olmadığını söyledi.

Rusya: Suriye yarından itibaren İdlib'de tek taraflı ateşkes uygulayacak

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Suriye ordusu, cumartesi gününden itibaren İdlib'deki "çatışmasızlık bölgesinde" tek taraflı ateşkese gidecek.

Bakanlık açıklamasında, bölgedeki silahlı grupların da ateşkese uymaları çağrısı yapıldı. Bu arada uluslararası haber ajansları, Suriye rejim güçleri ve Rusya'nın muhaliflere karşı karadan ve havadan saldırılarını yoğunlaştırdığını aktardı.

BM ise Suriye güçleri ve Rusya'nın ülkenin kuzeybatısındaki saldırılarının artması üzerine bölgede yeni bir insani dramın yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Erdoğan: İdlib’le ilgili gelişmeler henüz Türkiye’nin istediği seviyede değil

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı son açıklamada, İdlib’le ilgili gelişmelerin henüz Türkiye’nin istediği seviyede olmadığını söyledi. Erdoğan, ”İdlib ile ilgili gelişmelerde ‘bizim istediğimiz noktada dersek’, yalan olur” ifadesini kullandı.

İdlib'de çok sayıda insanın öldürüldüğünü ve bir göç söz konusu olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bunlar tabii kuzeyi zorluyorlar, bize doğru geliyorlar. Tabii bu konuda da bizim teyakkuz olmamız, tedbirli olmamız lazım. Biz de bütün tedbirimizi şu anda almış durumdayız. Zaten televizyonlarda izlediğiniz gibi bütün zırhlı personel taşıyıcılarımızdan tanklarımıza, toplarımıza varıncaya kadar hepsi orada. 12 gözlem kulemiz her an şu anda teyakkuz halinde. 9 ve 10 no'lu gözlem kulelerimize bazı tacizler olmuştu. Fakat Sayın Putin ile yaptığımız görüşmelerden sonra bu konuda da gerekli uyarılar yapıldı."

(EuroNews)
(Fotoğraf: MA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler