Rusya: 'Türkiye Soçi Mutabakatı'nın yükümlülüklerini yerine getirmiyor'

Rusya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Dimitry Peskov yaptığı açıklamada Türkiye'nin bir yıl önce varılan Soçi Mutabakatı'ndan doğan yükümlülüklerini yerine getirmediğini söyledi.

Rusya: 'Türkiye Soçi Mutabakatı'nın yükümlülüklerini yerine getirmiyor'

Euronews’in haberine göre: Rusya'da bir televizyon kanalında konuşan sözcü Peskov, "Çok tehlikeli bazı askeri teçhizat İdlib'deki teröristlerin eline geçiyor ve bütün bunlar maalesef bölgede durumun normalleşmesine destek olmuyor" dedi.

Açıklamalarına devam eden Peskov, "Bu durumda açıkça iki lider arasında bir yıl önce imzalanan Türkiye'nin sınır hattını belirlemesini, ağır silahların vs çekilmesini öngören Soçi anlaşmasındaki şartları yerine getirmediğini açıkça söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı.

Savaşın seyrinin her geçen gün daha ciddi bir hal aldığı İdlib’de ise yeniden ateşkes konusunda yapılan görüşmelerden henüz bir sonuç çıkmış değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında yapılan görüşmede sorunun çözümünün Soçi Mutabakatın’ın uygulanması olduğu vurgulandı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de İdlib’le ilgili açıklamalarda bulunarak "kabusun ve şiddet döngüsünün" derhal son bulması ve "ateşkes" çağrısında bulundu.

Öte yandan gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 5 Mart'ta gerçekleştirilecek olan Erdoğan, Putin, Merkel ve Macron’u buluşturacak dörtlü zirveye çevrildi.

Ancak bölgede gerginlik ve çatışmalar devam ediyor. İdlib'de rejim unsurlarının saldırısında bir askerin dün hayatını kaybetmesi üzerine Milli Savunma Bakanlığı, "İdlib'deki alçak saldırı sonrası bölgede tespit edilen 21 rejim hedefi yoğun şekilde ateş altına alınarak hedefler tahrip edilmiştir” açıklaması yaptı.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler