Rusya basınında Erdoğan-Putin görüşmesi ve Moskova Mutabakatı

SEÇTİKLERİMİZ - Alp ALTINÖRS Artı Gerçek için yazdı: Putin-Erdoğan görüşmesini ve nihayetinde imzalanan (Soçi Mutabakatına ek) üç maddelik Moskova Mutabakatı’nı Rus basını nasıl gördü? Rus medyasındaki neredeyse ortak görüş, bu mutabakatın Şam ve Moskova’nın taleplerinin kabulüne dayandığıydı.

Rusya basınında Erdoğan-Putin görüşmesi ve Moskova Mutabakatı

 

5 Mart tarihinde Moskova’da, Erdoğan’ın talebi üzerine gerçekleşen Putin-Erdoğan görüşmesini ve nihayetinde imzalanan (Soçi Mutabakatına ek) üç maddelik Moskova Mutabakatı’nı Rus basını nasıl gördü? Rus medyasındaki neredeyse ortak görüş, bu mutabakatın Şam ve Moskova’nın taleplerinin kabulüne dayandığıydı.

Hükümete yakın “Vzglyad” gazetesinde yayımlanan, Yevgeniy Krutikov imzalı yorum, "Moskova Protokolü’ Erdoğan'ın Suriye'de en büyük yenilgisini temsil ediyor” başlığını taşıyordu.

 

200’den fazla yerleşim yeri Suriye Kontrolüne geçti  

Yorumda, bunun temel sebepleri olarak şunlar ifade edildi: Moskova Mutabakatı, Suriye ordusunun kış seferinin bütün sonuçlarını resmileştirdi. Halep-Şam bağlantısının sağlanması, ülkedeki güçler dengesini temelden değiştirdi. “İdlib gerilimi düşürme bölgesi” olarak anılan ve hem İdlib hem de Halep'ten bazı bölgeleri içeren cebin yüzölçümü üçte bir oranında küçüldü. Suriye ordusuna geçen yerleşim yerlerinin sayısı 200'e yakın. İdlib merkez, Suriye ordusunun pozisyonlarına sadece 10 km. uzaklıkta. Ayrıca, 12 kilometrelik "güvenlik kordonu", cihatçıların elinde kalan cebi de ortadan ikiye bölüyor. Mutabakat metninde Türk askeri noktalarından bahsedilmese de, ikmal bakımından Rusya’ya bağımlı olan bu noktaların çok uzun süre yerlerinde kalabileceği beklenmemeli. Suriye hükümet güçlerinin kontrol ettiği bölgede kalan bu noktalar anlamını yitirdi. Erdoğan her ne kadar bunların yerinde kalacağını söylese de, “er geç çekmek durumunda kalacak”.

Makalede, mutabakat metninde M4 otoyoluna yer verilmesi zirvenin en önemli ‘sürprizi’ olarak nitelendi: “Erdoğan-Putin görüşmelerinin ardından Rus-Türk Protokolünde M4 otoyoluna yer verilmesi en önemli sürprizdi. Birçokları gözlerine inanamadı, bir hata olduğunu düşündü, hala M5 otoyolundan bahsedildiğini ama sehven M4 yazıldığını sandı.”

 

...Alp ALTINÖRS'ün Artı Gerçek için yazdığı yazının tamamı için TIKLAYIN

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler