Russia Today, Türkiye'den 'İslam devleti' olarak bahsetti

Rusya devletinin resmi yayın organı Russia Today, Ayasofya'nın cami olması nedeniyle sosyal medyadan paylaştığı bir gönderide Türkiye Cumhuriyeti'nden "İslam devleti" olarak bahsetti.

Russia Today, Türkiye'den 'İslam devleti' olarak bahsetti

Ayasofya’nın ibadete açılması ile ilgili haberi geçen RT, Danıştay’ın Ayasofya’yı müze yapan 1934 yılı tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal ettiğine yer verdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararnamesi ile Ayasofya’nın ibadete açıldığına da yer verilen RT’nin haberinde, Rus Ortodoks Kilisesi’nin UNESCO’nun ve AB’nin karardan duyduğu rahatsızlığa da yer verildi. Haberde Moskova Patrikliği’nden metropoliti İlariyon Alfeyev’in, “hiç kuşkusuz karar Türkiye’de güç kazanmakta olan radikal İslamcıların etkisi altında alınmıştır. Türk ve Rus halkının ilişkilerine ve dinler arası ilişkilere zarar verecektir” yorumuna da yer verildi.

 

RT haberi resmi sosyal medya hesabından ise haberi şöyle paylaştı:

“Türkiye devleti 1934 yılından beri müze olan Aya Sofya Kilisesi’nin statüsünü cami olarak değiştirdi. İslam cumhuriyetinin kararı bazı Avrupa ülkelerinde endişe ve rahatsızlık uyandırdı.”

RT haberinde “İslam Cumhuriyeti” ifadesini kullanmazken, tweetinde Türkiye Cumhuriyeti için “İslam Cumhuriyeti” ifadesini kullanması dikkat çekti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler