Ruslardan kritik iddia: ‘TSK İdlip’te sınırı aşarsa Şam meşru müdafaa hakkını kullanacak’

Suriye’deki Rus hava üssü Hmeymim adına yayın yapan Telegram kanalı, İdlip ve çevresinde gözlem noktaları bulunan TSK’nin, anlaşma dışı hareket etmesi durumunda Suriye hükümeti tarafından hedef alınacağını öne sürdü.

Ruslardan kritik iddia: ‘TSK İdlip’te sınırı aşarsa Şam meşru müdafaa hakkını kullanacak’

Suriye’nin Lazkiye vilayetinde bulunan Rus hava üssü Hmeymim adına yayın yapan gayri resmi Telegram kanalı, İdlip ve çevresinde gözlem noktaları bulunan TSK’nin, anlaşma dışı hareket etmesi durumunda Suriye hükümeti tarafından hedef alınacağını öne sürdü.

Söz konusu paylaşımda, Kuzey Suriye’deki gözlem noktalarına ilişkin Ankara’yla varılan protokolde, bu noktalardaki Türk varlığının sınırlarının belirtildiğini ve bunun aşılması durumunda Suriye hükümetinin, [TSK’yi] “kendi topraklarında gayri meşru bir yabancı varlık olarak ele alacağı ve meşru müdafaa hakkını kullanacağı” kaydedildi.

Ruslar reddetmişti ama…

Rusya Savunma Bakanlığı daha önce, Hmeymim Hava Üssü adına sosyal medyada herhangi bir sayfa veya hesabın bulunmadığını duyurmuştu.

Ancak söz konusu hesap, Rusya’nın bölgedeki adımlarıyla uyum içinde paylaşımlar yapıyor.

İdlip’teki TSK hareketliliği arttı

Rusya ile Suriye’nin İdlip operasyonu kapsamında son günlerde havadan ve karadan bombardımanına karşılık, TSK’nin bölgedeki askeri hareketliliğinin artması dikkat çekiyor.

Çeşitli bölgelerden Hatay’a askeri sevkıyatlar gerçekleştiren TSK’nin, 8 Eylül’ü 9 Eylül’e bağlayan gece 300 araçlık konvoy ile İdlip’e girdiği ve MANPADS (omuzdan atılan uçaksavar füzesi) gibi silahların da taşındığı konvoyun İdlip-Hama sınırında Suriye ordusunun hedef aldığı cihatçı hatlarına doğru yöneldiği belirtilmişti.

Sendika.Org

Etiketler: Rusya, Suriye, İdlib, Şam, Türkiye, TSK

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler