Rus Özel Kuvvetler kamerasından İdlib savaş görüntüleri

İdlib’de Suriye ile Türkiye arasındaki gerilim sürerken, Rusya Savunma Bakanlığı, Rus Özel Kuvvetleri’nin cihatçılara yönelik operasyonlarından görüntüleri içeren bir videoyu servis etti.

Rus Özel Kuvvetler kamerasından İdlib savaş görüntüleri

 

SiyasiHaber

Şubat ayı içinde Suriye Ordusu, Türkiye’nin tehditlerine rağmen, Rusya’nın desteğiyle stratejik önemdeki Serakıb’ı almış, operasyonlarına devam ederek M5 Karayolu’nda denetimi sağlamıştı. Tayyip Erdoğan’ın, Şubat ayının sonuna kadar M5 Karayolu’nun doğusuna çekilmemesi halinde Türkiye’nin gereğini yapacağı açıklamasına rağmen Suriye Ordusu geçtiğimiz günlerde M4 Karayolu’nda denetimi sağlamak üzere Han Şeyhun’un kuzeyinden yeni bir operasyon başlatmıştı. Birkaç gündür devam eden operasyonda Suriye Ordusu’nun kontrol altına aldığı köy ve kasaba sayısı 50’ye ulaşmış durumda.

 

 

Suriye Ordusu’nun M4 Karayolu’nda denetimi sağlamak üzere yapmış olduğu operasyon devam ederken, Heyet Tahrir el Şam (HTŞ) da M5 ile M4 karayollarının kesişme noktası olan stratejik Serakıb ilçesini almak için karşı saldırıya geçti. Suriye Gözlemevi ve kimi ajanslara göre HTŞ Sekakıb ilçesini ele geçirmiş durumda.

Sahadaki gözlemciler HTŞ’nin saldırılarını Türk Ordusu’nun desteğiyle sürdürdüğüne dikkat çekiyor. HTŞ ile Türk Ordusu’nun birlikte hareket ettiğini kanıtlayan birçok video da sosyal medyada paylaşıma sokulmuş vaziyette. Bilindiği gibi HTŞ, ABD ve Rusya tarafından terör örgütü olarak görülüyor. 2018 yılı Eylül ayında Türkiye’nin de onayıyla Soçi’de imzalanan İdlib Mutabakat Zaptı’na göre İdlib’de ılımlı muhaliflerle HTŞ arasında ayrım yapılmış ve HTŞ terör örgütü olarak tanımlanmıştı. HTŞ’nin Türk Ordusu’nun desteğiyle ilerleyişi Türkiye’nin idlib Mutabakat Zaptı’ndaki yükümlülüklerini bırakalım yerine getirmeyi tam tersine terör örgütü olarak tanımlanmış unsurlara destek verdiğini gösteriyor.

Türkiye ile Suriye arasında İdlib sorunu etrafında gerilim sürerken, Rusya Savunma Bakanlığı, Rus Özel Kuvvetleri’nin cihatçılara yönelik operasyonlarını içeren bir video yayımladı. Video Rus Özel Kuvvetleri’nin çeşitli yerlerde HTŞ militanlarını etkisiz hale getirdiği görüntülerden oluşuyor.  

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler