Ruhani: Türkiye ile savunma sanayii alanında işbirliği yapabiliriz

İran, başkent Tahran'da düzenlenen bir fuarda yerli yapım savaş uçağı Kovsar'ı tanıttı. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, tanıtım sonrası yaptığı konuşmada, Türkiye ile savunma sanayii alanında işbirliği yapabileceklerini söyledi.

Ruhani: Türkiye ile savunma sanayii alanında işbirliği yapabiliriz

Ruhani, Türkiye'yi de sayarak, "Komşu ve dost ülkelerin de katkısıyla birçok şey ortaya çıkarmaya başlayabiliriz" dedi.

"İşi paylaşalım" diye konuşan Ruhani, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye bir kısmını yapar, Pakistan ve biz başka bir tarafını. Yeter ki bir araya gelelim."

Ruhani, özellikle Türkiye ile Pakistan'ı kastetmediğini, sözlerinin tüm dost ülkeleri kapsadığını da vurgulayarak bu şekilde daha düşük maliyetle daha rekabetçi bir üretim yapılabileceğini söyledi.

İran Cumhurbaşkanı, "Bazıları askeri gücümüzü artırdığımızda, savaş istediğimiz sonucuna varıyor. Ama bu aslında barış arayışı, çünkü biz savaş istemiyoruz. Eğer caydırıcı olmazsak diğerlerine bu ülkeyi işgal konusunda yeşil ışık yakmış oluruz" dedi.

'Yüzde 100 yerli'

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ulusal Savunma Endüstrisi Fuarı'nda gerçekleşen tanıtımda uçağın kokpitine de girdi.

Tasnim haber ajansı, dördüncü nesil savaş uçağının "ileri havacılık teknolojileri" ile donatıldığını ve çok amaçlı bir radarı olduğunu duyurdu. Ajans uçağın "yüzde 100 yerli" olduğunu da bildirdi.

İran Devlet Televizyonu'nda canlı yayımlanan tanıtımda uçağın kalkışına ilişkin bir görüntü yer almadı. Ancak uçağın test uçuşuna ilişkin bazı görüntüler ülke medyasında paylaşıldı.

BBC Türkçe

Etiketler: Hasan Ruhani, İran, Türkiye

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler