RTÜK Başkanı çark etti: “Gereği yapılacak”

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Sevda Noyan’ın Ülke TV’deki ‘ölüm listesi’ sözlerine ceza verilmemesi nedeniyle artan tepkiler sonrası yeni bir açıklama yaparak konuyla ilgili gereğinin yapılacağını söyledi.

RTÜK Başkanı çark etti: “Gereği yapılacak”

 

Sevda Noyan’ın Ülke TV’de söylediği ‘ölüm listesi’ sözlerine kamuoyundan gelen büyük tepkilere rağmen ceza verme gereği duymayan RTÜK’ün Başkanı Ebubekir Şahin’den yeni bir açıklama geldi.

RTÜK’ün ceza vermemesinin ardından, Ebubekir Şahin “Çok büyütülecek bir konu değil” şeklindeki açıklama yapmıştı.

RTÜK Başkanı bu açıklamanın daha mürekkebi kurumadan yeni bir açıklama yaparak “gereğinin yapılacağını” açıkladı bu kez de.

 

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in yaptığı yazılı açıklama şöyle:

“Sevda Noyan’ın Ülke TV’de yayınlanan programdaki söylemleri kamu vicdanını derinden yaralamıştır. O sözler hiçbirimiz açısından kabul edilemez. Kamu vicdanı hepimizin vicdanıdır. FETÖ ile mücadele hem bireysel olarak hem de kurumsal olarak önceliğimizdir. FETÖ’ye karşı mücadelemize zarar verecek hiçbir tutuma göz yummamız mümkün değildir. Tabii ki 15 Temmuz’da yaşananları tekrar aklından geçirenler olursa hem devletimiz hem de milletimiz meşru şartlarda cevabını en güçlü şekilde verecektir. Bundan da kimsenin tereddütü olmamalıdır.”

 

“RTÜK ilkeleri bakımından asla kabul edilemez”

“Sevda Noyan’ın söylemleri RTÜK ilkeleri bakımından asla kabul edilemez. Hukuk dışı çağrılar ve şiddeti teşvik, taviz vermeyeceğimiz kırmızı çizgilerimizdendir. İlgili uzman raporu Üst Kurul gündemine geldiğinde RTÜK olarak söz konusu söylemlerin bir televizyonda yayımlanmasının karşılığı neyse gereği yapılacaktır.”

 

“Üzülerek ve ibretle görüyorum”

“Olayın olduğu ilk günden itibaren bakış açımız budur. RTÜK sanki bunları mazur görüyormuş gibi önyargıyla propaganda yapanlara karşı “Kimsenin büyütmesine gerek yok gereği yapılır, alacağımız kararlarla darbe sevicileri sevindirmeyelim” mealinde konuşsam da halen bu süreci farklı noktalara çekmeye çalışanlar olduğunu üzülerek ve ibretle görüyorum.”

“Açıkçası art niyetli propaganları yürütenler konuları konuşmayı değil kurumları ve kişileri hedef almayı amaçlamaktadır. Anayasal bir kurum olan RTÜK, kendisine kanunlarla verilmiş görevler ve yetkiler çerçevesinde karar veren ve karar süreçleri sağlıklı işleyen bağımsız bir idari otoritedir.Hangi görüşten olursa olsun sağduyu sahibi samimi vatandaşlarımız bu gerçeği bilmektedir.”

 

“Gereği yapılacaktır”

“Biz aziz milletimizden yana, tarafsız olarak değerlerimiz ve sorumluluk bilinciyle vazifemizi yapıyoruz. Kimsenin kuşkusu olmasın, daha önce pek çok örnekte olduğu gibi RTÜK kuruluş amacına uygun olarak ilk kurul toplantısında gereği yapılacaktır.”

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler