Ross 128b gezegeninde yaşam olabilir

Bilim insanlarına göre, Dünya'ya 11 ışık yılı uzaklıktaki Ross 128b gezegeninde hayat olabilir.

Ross 128b gezegeninde yaşam olabilir

Şili'deki La Silla Gözlemevi'ndeki Yüksek Duyarlıklı Dikine Hız Gezegen Arayıcısı (HARPS) kullanılarak Avrupa Güney Rasathanesi'nden astronomların keşfettiği Ross 128b kodlu gezegende yaşam olabilir. 

Astronomlara göre gezegen ılıman bir iklime sahip ve yörüngesi "Kırmızı cüce" türünden bir yıldızın etrafında yer alıyor. Araştırma grubunda yer alan Arjantinli bilimci Rodrigo Díaz, Sputnik'e verdiği röportajda Ross 128b'nin çok daha önce tanımlandığını, fakat kesin olarak tespit edilmesi için yapılan gözlemlerin daha uzun süre devam ettiğini aktardı.

Díaz, "Yıldız, Güneşe göre biraz daha güçsüz ve küçük. Buluşumuz ise, yıldızın yörüngesinde Dünya'ya göre 1,4 kat daha ağır olduğu tahmin edilen bir objenin varlığı. Gezegenin yüzeyindeki ısı, orada sıvı halde su bulunma olasılığına işaret ediyor" diye konuştu.

Tahminlerden iddialara geçebilmek için gezegendeki atmosferin daha ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerektiğini vurgulayan Díaz, "Yıldıza yakın olmamız, 15 yıl içinde bu gezegenin atmosferini ölçme ve yüzeyde biolojik aktiviteyi gösteren moleküllerin bulunup bulunmadığını tespit etme imkânımızın olduğunu gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler