Roman mahallesinde ‘Ne mutlu Türküm diyene!’ sloganlı polis operasyonuna soruşturma

Roman mahallesinde ‘Ne mutlu Türküm diyene!’ sloganlı polis operasyonuna soruşturma

Edirne’nin Keşan ilçesinde yaklaşık 700 polisin katılımıyla Romanların yoğun olarak yaşadığı mahallelere ‘Ne mutlu Türküm diyene’ ve ‘Polis huzur, güven verir’ sloganlarıyla yapılan ‘huzur operasyonu’ hakkında soruşturma başlatıldı.

‘Roman mahalleleri tatbikat yeri değildir’

Edirne İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Keşan’da, Romanların yaşadığı Yenimescit, Mustafa Kemal Paşa ve Cumhuriyet Mahallesi’nde çok sayıda adrese eş zamanlı baskın yapılmıştı. Operasyon için Çanakkale, Kırklareli, Tekirdağ, Sakarya ve İstanbul’dan yaklaşık 700 polis gelmişti.

Operasyonun ardından yaklaşık 200 çevik kuvvet ve özel tim polisi ise operasyonun yapıldığı mahalledeki sokaklarda ‘Ne mutlu Türküm diyene’ ve ‘Polis huzur, güven verir’ sloganlarıyla, panzer ve TOMA’ların eşliğinde Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü binası önüne kadar yürüyüş düzenlemişti.

Sloganlı yürüyüşle ilgili Türkiye’nin ilk Roman vekili, CHP’li Özcan Purçu, Meclis’te, “Roman mahalleleri tatbikat yeri değildir” şeklinde açıklama yaptı.

Yaşanan olayla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü’nce soruşturma başlatıldığı ve görevlendirilen müfettişlerin konuyla ilgili olarak Edirne ve Keşan’a gönderildiği bildirildi. Soruşturma kapsamında görüntülerinin inceleneceği ve bazı polis yetkililerinin ifadelerine başvurulacağı kaydedildi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler