Rojava’da 'Kürt Ulusal Birliği Partileri' kuruldu

Rojava’daki Kürt siyasi güçleri ve partiler, ulusal birlik çalışmalarını bir üst aşamaya taşıyarak “Kürt Ulusal Birliği Partileri” adlı bir oluşum kurdu.

Rojava’da 'Kürt Ulusal Birliği Partileri' kuruldu

 

Rojava’da 25 Kürt siyasi hareketi ve parti bugün Kamişlo’da gerçekleştirdikleri toplantı sonrası ulusal birlik çalışmalarını bir üst boyuta taşıyan kararlar aldı.

Toplantı sonucunda bölgedeki ulusal birlik çalışmalarını destek ve takip için ‘Kürt Ulusal Birliği Partileri’ adlı yeni bir oluşumun kuruluşu ilan edildi.

 

Toplantı sonrası yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Suriye ve bölgenin mevcut durumu, Kürt güçleri ve siyasi partileri arasındaki görüşmelerin önemi, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanlığı’nca, Rojava Kürdistan’ında Demokratik Özerk Yönetim çatısı olan ve olmayan Kürt partilerinin aynı tutum ve safta buluşması için oluşturulan inisiyatifin desteklenmesi amacıyla, 18 Mayıs 2020 tarihinde Kamişlo’da tarafımızca toplantı gerçekleştirilmiş ve toplantı sonucunda aşağıdaki hususlarda karar kılınmıştır:

- Kürtlerin birliği adına ortaya çıkan gelişmeleri takip etmek için ‘Kürt Ulusal Birliği Partileri’ adı altında ortak çalışmalar yürütülecek ve bu yapı bir komite tarafından temsil edilecektir.

- Şiarımız ve logomuz ‘Kürt Ulusal Birliği Partileri’ olarak belirlenmiştir.

- Sahada yaşanan gelişmeler ve olaylara ilişkin ortak tartışmaların yürütülmesi amacıyla bu partilerin temsilcileri periyodik toplantılar gerçekleştirecektir.”

(RUDAW

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler