Roche’dan işçi haklarının ihlaline devam

Roche’dan işçi haklarının ihlaline devam

Size dört şey söyleyeyim: Bunu kayda geçmeyin. Bu işyerinde asla sendika olmayacak. Şimdi sendikadan çıkın ve ücretinize yüzde 30 zam alın. Sendikada kalın ve işten atılın.” Bu, Çalışma Bakanlığı’nın işçilerin üye olduğu sendikayı şirketin tanımasına karar verdikten sonra, Deva Holding yönetiminin işçilere yaptığı açıklamaydı.

Haber Merkezi – İlaç devi Roche, Türkiye’deki iş ortağı Deva Holding’in işçilerin sendikalaşma girişimine yönelttiği saldırıyı engellemiyor. IndustriALL Küresel Sendika, Roche’a, Kasım sonlarında soruna müdahale etme çağrısı yaptı.
Türkiye yönetimini Aralık ortalarında Deva ile görüşmek üzere görevlendiren Roche, uluslararası normları ve kendi yükümlülüklerini göz ardı ederek, Deva’nın Türkiye’deki yasalara uygun davrandığı sonucuna vardı. Roche toplu işten atmalara ve diğer hak ihlallerine çözüm getirmedi.
Çalışma Bakanlığı 14 Ekim’de Deva’ya meşru taraf olan Petrol-İş ile toplu sözleşme görüşmelerine başlama talimatı verdiğinden beri, şirket yönetimi sendika üyelerini işten atmaya devam ediyor, sendikadan ayrılan işçilere ücret zammı veriyor, sendikadan ayrılmayı reddedenleri tehdit ediyor ve işyerinde bir korku iklimi yaratıyor.
IndustriALL üyesi Petrol-İş bu ihlallere karşı mahkemeye dava açtı, ama bu arada Deva sendikalı işçileri işten atmaya devam ediyor ve sendikadan ayrılanlara ücret zamları vaat ediyor. Davanın ilk duruşması 1 Nisan 2015’te yapılacak.
Deva 2015 yılında da aynı tutumu sürdürüyor. 8 ve 9 Ocak günlerinde sendika üyesi iki işçiyi daha işten attı. 20 Haziran’dan bu yana Deva’da sırf sendikalı oldukları için işten atılan işçilerin sayısı 32’yi buldu.

IndustriALL Genel Sekreteri Raina 20 Ocak’ta Roche’a yazdığı uyarı mektubunda şöyle dedi:
“Deva işçilerinin önemli bir bölümünün onuru çiğneniyor ve sendikalaşma hakkı ihlal ediliyor. Şirketinizin yükümlülükleri bakımından da bu durum Roche için kabul edilebilir bir şey değildir.
Eğer Şubat sonuna kadar bu durum düzeltilmezse, IndustriALL bir kampanya başlatmak zorunda kalacak.”

Uluslararası sendikal haber sitesi LabourStart’ın Deva işçilerini desteklemek için açtığı küresel kampanya çerçevesinde, Deva yönetimine binlerce protesto mesajı gönderildi.

2010 yılında Deva’nın Çerkezköy, Kartepe ve Topkapı’daki üç işyerinde Petrol-İş’e yönelik sendikasızlaştırma operasyonunu izleyen yıllarda, çalışma koşulları kötüleşti. Ücret zamları ödenmedi, işçilere psikolojik baskı uygulandı, haksız işten atmalar oldu ve iş sağlığı ve güvenliği koşulları kötüleşti. Bunun sonucunda işçiler 2014 yılında tekrar Petrol-İş’te örgütlendiler.

Kaynak: IndustriALL Küresel Sendika

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler