Rize'de tünel inşaatı işçilerinden eylem

Rize'de yapımına 2015 yılı Ekim ayında başlanan ve yaklaşık yüzde 70’i tamamlanan Salarha Tüneli inşaatında çalışan işçiler olumsuz çalışma koşulları nedeniyle iş bıraktı. Haklarını alamayan işçiler sabahın erken saatlerinde tünel girişinde bekleyerek yetkililerin sorunlarına çözüm bulmalarını istedi.

Rize'de tünel inşaatı işçilerinden eylem

Tünelde çalışan yaklaşık 70 işçi, sabah saatlerinde iş başı yapmayarak çalışmaları durdurup tünel girişinde yetkililerin kendileri ile görüşmelerini beklemeye başladı. İşçiler, “Tünel 2 kilometre oldu ama ne iş güvenliğimiz ne de iş sağlığımız var” dedi.


'Emeğimizin karşılığını istiyoruz'


Piyasanın bin lira altında çalıştıklarını belirten tünel çalışanı Zikrullah Kayış, iş güvenliğinden ve sosyal haklardan yakınarak "Hakkımızı arıyoruz" diyerek yetkililerden çözüm istedi. Haklarının verilmesini isteyen Kayış, "Emeğimizin karşılığını istiyoruz. Değişik bir ödeme düzenimiz var. Çalıştığımız firma taşeron değil ana firmadır. Aylıklarımızın ödenmesinde sorun yok ama tünel işçiliğinin de bir piyasası var. Tünel işi ağır iştir yer altında çalışıyoruz. Bizi piyasanın bin lira altında çalıştırıyorlar. İşine gelirse çalış işine gelmezse git diyorlar. Biz Rizeliyiz burada çalışıp ekmeğimizi kazanacağız" dedi.


'Maaşlarda kesinti yapıyorlar'


Haklarını alana kadar işbaşı yapmayacaklarını ve eylemlerinin süreceğini ifade eden Arif Yerli de şöyle konuştu: “Ödemelerde sıkıntılar oluyor. İlk kez bu ay sigortamız tam yattı. Bir senedir burada çalışıyoruz. Asgari ücretten sigortamız yatıyor. Tünel 2 kilometre oldu ama ne iş güvenliğimiz ne de iş sağlığımız var. Arkadaşımız kalp krizi geçirdi, arkadaşımızı mikserle dışarı çıkarttık. Bir diğer arkadaşımız tozdan dumandan bayıldı onu kepçe ile dışarı aldık. Ücretlerimizde kesintilerimiz var. Bunların nedenini bize açıklamıyorlar. Hakkımızı alana kadar tünele girmeyeceğiz. Tünel inşaatı sektörüne göre en düşük ücreti biz alıyoruz. Tünelin fanları her şeyi durdu şu anda. Bütün ekip kamyoncu, elektrikçisi, tünel işçisi, operatör 60-70 kişilik ekip işi bıraktık. Tünelin ağzında bir yetkiliyi bekliyoruz. Hakkımızı vermeden içeri çalışmaya girmeyeceğiz. Çalışma saatlerimiz, sigortamız, servisimiz, ücretlerimiz ve iş güvenliğimizle ilgili bize gerekli iyileştirme yapılmasını bekliyoruz. İçerde bana bir şey olsa ben ne yapacağım? Sadece formene ve şefe verilmiş servis işçiye yok. Neden? İşçi ölsün demektir bu, işçiye kimse bakmıyor. İşçinin değeri yok burada."


Rize il merkezinin kuzeyi ile güneyini birbirine bağlayacak olan 2,9 kilometre uzunluğundaki çift tüp tünel, Dalyan Mahallesi ile Dörtyol Köyü arasındaki 12 kilometrelik mesafeyi kısaltacak.

Rize'de tünel inşaatı işçilerinden eylem

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler